Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Państwu dużo zdrowia, spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków, jak również wielu chwil pełnych ciepła i uśmiechu w gronie najbliższych. Niech wyjątkowy czas napełni Państwa serca nadzieją i radością, oby jak najwięcej sił do realizacji marzeń, a wiosenna aura przyniosła nową energię do działania.

Wesołego Alleluja!

płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał nowe gremium - Zespół do spraw opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, zgodnie z oczekiwaniami środowiska naukowego, które zajmie się przygotowaniem długofalowego planu rozwojowego dla szkół wyższych.

Chciałbym serdecznie podziękować Wydziałowej Radzie Samorządu Studentów WIG oraz Studenckim Kołom Naukowym za ogromne zaangażowanie i świetną organizację Dnia Otwartego. Wasza energia, kreatywność i niesamowite pomysły sprawiły, że wydarzenie było nie tylko inspirujące, ale także pełne pozytywnej atmosfery.

W dniu 24 marca w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT odbędzie się podsumowanie semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025. W wyniku podsumowania Dziekan Wydziału wyróżni „Bluzą Wydziałową” studentów, którzy rozpoczęli realizację studiów według indywidualnego programu studiów oraz studentów, którzy uzyskali rejestrację bezwarunkową na semestr letni 2024/2025 i uzyskali najwyższą średnią arytmetyczną z semestru zimowego w roku akademickim 2024/2025 wśród swojej grupy dziekańskiej.

Masz niezaliczone przedmioty po sesji poprawkowej? Sprawdź, czy spełniasz wymagania do rejestracji na kolejny semestr -  folder TUTAJ. Pamiętaj, że wniosek o rejestrację warunkową na semestr letni oraz powtarzanie niezaliczonych przedmiotów musisz złożyć do poniedziałku 24.02.2025. Zgodnie z Regulaminem studiów w WAT (aktualizacja z 03.10.2024) drugi termin poprawkowy prowadzący planuje do końca zorganizowanych zajęć w kolejnym semestrze. Termin ten przysługuje tylko studentom, którzy uzyskali wpis warunkowy na ten semestr.

Przewodniczący oraz Rada Dyscypliny "Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport" Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego zawiadamiają, że w dniu 28.02.2025 r. o godzinie 12:00 w trybie stacjonarnym odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Sylwii Borkowskiej. Szczegółowe informacje są dostępne pod linkiem - TUTAJ.

Wystartuj z Hochtief Polska i zacznij z nami budować swoją karierę zawodową! Jesteśmy jedną ze spółek globalnego koncernu Hochtief. Na rynku polskim działamy od ponad 25 lat, łącząc bogate doświadczenie lokalne z międzynarodowym know-how. Prowadzimy działalność na terenie całego kraju poprzez nasze biura w Warszawie, Krakowie i Poznaniu i w Katowicach. 

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci prof. dr. hab. inż. Wojciecha Wilkowskiego, prof. zwyczajnego WAT. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora - cenionego wykładowcy i wybitnego specjalisty w dziedzinie geodezji rolnej, leśnej, katastru, gospodarki nieruchomościami oraz wyceny nieruchomości.

Inauguracja stacjonarnych studiów II stopnia w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz wydawanie legitymacji studenckich i dokumentów dla studentów odbędzie się w dniu 3 marca 2025 r. (poniedziałek) o godz. 9.00 w holu (parter) w Klubie WAT przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25A

Laboratorium Napędów Odrzutowych (Jet Propulsion Laboratory) w Pasadenie to jedno z centrów badawczych Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (National Aeronautics and Space Administration). Kalifornijski ośrodek oferuje programy stażowe dla studentów i doktorantów z różnych środowisk naukowych, w ramach których poszerzają oni swoją wiedzę na temat Ziemi, Układu Słonecznego i nie tylko. Jednym z nich jest JPL Visiting Student Research Program (JVSRP), który oferuje możliwość współpracy z naukowcami JPL nad projektami badawczymi wspierającymi misje NASA, jednocześnie zapewniając rozwój w kierunkach badań oraz udział w atrakcjach edukacyjnych, takich jak wykłady i doradztwo zawodowe.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i rodzinnego spokoju. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie chwilę wytchnienia, mnóstwo uśmiechów oraz niezapomniane spotkania z bliskimi.

Życzę również, aby Nowy Rok 2025 był czasem nowych wyzwań, sukcesów zawodowych i osobistych. Oby każdy dzień przynosił satysfakcję z pracy oraz poczucie spełnienia w życiu prywatnym. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!


Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT

płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski

17 grudnia 2024 r. w Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród Ministra Obrony Narodowej za opracowanie koncepcji i realizację projektu bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych lub morskich do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Finał był podsumowaniem czwartej edycji konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej w obszarze systemów bezzałogowych. Do rywalizacji stanęło 58 zespołów, a do realizacji zakwalifikowano 25 projektów.

Serdecznie dziękuję wszystkim, zwłaszcza kierownikowi oraz pracownikom Katedry Rozpoznania Obrazowego, jak również firmie ESRI Polska, którzy przyczynili się do zorganizowania XI Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności  - ROBO”. Dzięki Państwa zaangażowaniu, współpracy i wsparciu udało się nam stworzyć wydarzenie, które stało się wyjątkową platformą wymiany doświadczeń, wiedzy i perspektyw.

7 października 2024 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji odbyła się uroczysta Inauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025. W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości - Rektor - Komendant WAT, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz instytucji związanych z branżą geodezyjną i budowlaną, którzy wspierają działania i rozwój WIG, jak również przedstawiciele Akademii, a także wykładowcy i pracownicy Wydziału. Był to szczególny dzień, gdyż rozpoczął kolejny etap wspólnej podróży pełnej wyzwań, odkryć i nowych możliwości.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji odbędzie się w dniu 07.10.2024 r. (poniedziałek) o godz. 13.00 w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a (sala kinowa). Uroczystość immatrykulacji i złożenia ślubowania studenckiego jest doniosłym wydarzeniem w życiu każdego studenta i wymaga godnej oprawy. Uprzejmie prosimy kandydatów na studentów o przybycie w ubiorze „wyjściowym”.

Studenci odbywający ćwiczenia terenowe z GPS w miejscowości Opatów, którzy chcą skorzystać z zakwaterowania i wyżywienia w Internacie ZSZ w Opatowie (3 posiłki dziennie, nie ma możliwości rozdzielenia noclegów od posiłków) proszeni są o dokonanie wpłaty za noclegi i wyżywienie (40 zł nocleg, 45 zł pełne wyżywienie) w kwotach odpowiednio:

Dnia 24 czerwca 2024 r. przed budynkiem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji odbyła się uroczysta zbiórka, w której uczestniczyło ponad 60 tegorocznych absolwentów jednolitych wojskowych studiów magisterskich na kierunkach budownictwo oraz geodezja i kartografia. W uroczystości wziął udział Dziekan, płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski oraz pozostali przedstawiciele władz Wydziału.

Przewodniczący oraz Rada Dyscypliny "Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport" Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego zawiadamiają, że w dniu 25.06.2024 r. i 03.07.2024 r. o godzinie 11:00 w trybie hybrydowym odbędą się publiczne obrony rozpraw doktorskich kpt. mgr. inż. Wojciecha DAWIDA i mgr inż. Mateusza JACKOWSKIEGO. Szczegółowe informacje są dostępne pod linkiem - TUTAJ.

W dniach 12-14.06.2024 roku przedstawiciele Wydziału: dr inż. Anna Szcześniak, prodziekan ds. kształcenia, prof. dr hab. inż. Janusz Bogusz, prodziekan ds. nauki i rozwoju oraz dr hab. inż. Jarosław Siwiński, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Dziekanów Kierunku Budownictwo, który odbył się w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach, a zorganizowany był przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej.

Informujemy, że w dniu 6 czerwca 2024 r., w związku z organizacją pikniku wydziałowego, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT ogłasza GODZINY DZIEKAŃSKIE od 9-10 godziny zajęć dydaktycznych. Aktualna wersja planu znajduje się w e-Dziekanacie. Zapraszamy wszystkich studentów na Piknik na strzelnicy WAT przy ul. Galileusza 11a od godziny 15:30.

24 maja 2024 roku miało miejsce Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, będące jak zawsze okazją do podsumowania istotnych wydarzeń minionego roku i uhonorowania osób zasłużonych dla UPWr. W tym roku jedną z pięciu osób wyróżnionych medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” był prof. Janusz Bogusz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. 

23 maja 2024 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych”. Konferencja była objęta honorowym patronatem Głównego Geodety Kraju.

Rada Samorządu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji ma przyjemność zaprosić wszystkich studentów oraz pracowników WIG na Piknik Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Wydarzenie odbędzie się w dniu 6 czerwca 2024 r. o godz. 15:30 na terenie strzelnicy WAT przy ul. Galileusza 11a. Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy piknik, który rozpocznie się w czwartek o godzinie 15:30 na malowniczej strzelnicy! W programie pyszne potrawy z grilla, emocjonujące konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz niezapomniana zabawa przy muzyce i tańcu. Gwarantujemy mile spędzony wieczór w letniej atmosferze wakacji. Weź ze sobą: legitymacje studencka i dowód osobisty/ inny dokument ze zdjęciem. Na teren pikniku mają wstęp pracownicy, studenci WIG oraz zaproszeni goście. Regulamin Pikniku Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT 2024 znajduje się  TUTAJ.

W dniu 22 maja 2024 r. w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT odbyło się XXXVII Seminarium Kół Naukowych Studentów WIG, na którym prezentowane były prace studentów wykonane w ramach działalności w kołach naukowych „Budownictwo”, „GeoPixel” oraz „Rozpoznanie Obrazowe”. Wygłoszone referaty były oceniane przez komisję konkursową składającą się z opiekunów kół naukowych studentów i nauczycieli akademickich Wydziału. Po emocjonujących obradach komisja konkursowa sklasyfikowała przygotowane i wygłoszone referaty w następujący sposób:

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że absolwentka naszego Wydziału, pani Anna Bober, obejmie stanowisko Zastępcy Głównego Geodety Kraju. Pani Anna Bober zdobyła w WIG tytuł zawodowy magistra inżyniera na kierunku geodezja i kartografia (specjalność geoinformatyka) w roku 2009.

Informujemy, że w dniu 24 maja 2024 r., w związku ze świętem studentów - Juwenaliami, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT ogłasza GODZINY DZIEKAŃSKIE od 7-8 godziny zajęć dydaktycznych, z wyłączeniem zajęć modułu wojskowego.

Most składany dla przepraw ciężkich pojazdów wojskowych i cywilnych oraz piezometr do pomiarów ciśnienia wód gruntowych pod fundamentami budynków otrzymały złote medale i nagrody na targach E-NNOVATE: International Innovation & Invention Summit 2024 w Krakowie. Innowacje powstały na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Więcej szczegółowych informacji i zdjęć - TUTAJ.

Budimex wystartował z programem praktyk studenckich na rok 2024. Największy w Polsce generalny wykonawca przygotował ok. 250 miejsc dla osób kształcących się na kierunkach inżynieryjnych, ale także w dziedzinie HR, finansów czy IT. Zgłoszenia można dokonać poprzez stronę internetową www.akademiabudimex.pl. Nowa witryna programu zawiera m.in. mapę lokalizacji, w których - w okresie od marca do września - można odbyć praktyki. Są tam także sylwetki - wybranych z pośród 500 - pracowników firmy, którzy zaczynali swoją przygodę zawodową właśnie, jako praktykanci.

Wystartuj z HOCHTIEF Polska i zacznij z nami budować swoją karierę zawodową! Jesteśmy jedną ze spółek globalnego koncernu HOCHTIEF. Na rynku polskim działamy od ponad 25 lat, łącząc bogate doświadczenie lokalne z międzynarodowym know-how. Prowadzimy działalność na terenie całego kraju poprzez nasze biura w Warszawie, Krakowie i Poznaniu i w Katowicach. Specjalizujemy się w realizacji kompleksowych projektów budowlanych w obszarach budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego. HOCHTIEF Polska S.A. zaprasza do udziału w programie praktyk letnich i programie stażowym.

W dniach 18-19 kwietnia 2024 roku w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji organizowana przez KNS GeoPixel oraz KNS Rozpoznanie Obrazowe działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji. Ogólnopolski Klub Studentów Geodezji powstał w 2002 r. z inicjatywy studentów oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich (SGP) w celu nawiązania kontaktu pomiędzy wydziałami geodezyjnymi działającymi na różnych polskich uczelniach oraz wymiany doświadczeń związanych z pracą naukową w geodezji.

Informujemy, że na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji powstał dział dotyczący Wyborów 2024 do Senatu WAT oraz na Dziekana WIG. W dziale tym będą zamieszczane ogłoszenia, uchwały, zgłoszenia oraz pozostałe dokumenty dotyczące wyborów.

Studium Języków Obcych od 12.04.2024 SJO rozpoczyna powtarzanie przedmiotu język angielski za semestr zimowy 2023/24 na studiach wojskowych wszystkich naborów (z wyjątkiem 5 roku). Szczegółowe informacje TUTAJ.

Informujemy, że przedłużanie legitymacji studenckich (ELS) w roku akademickim 2023/2024 w semestrze letnim będzie przebiegało następująco:

W dniu 19 lutego 2024 r. w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, odbyło się spotkanie władz wydziału z przedstawicielami interesariuszy zewnętrznych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gestorów wojskowych poszczególnych korpusów osobowych i grup osobowych, w których wydział prowadzi kształcenie kandydatów na oficerów, przedstawiciele renomowanych firm z branży budowlanej i geodezyjnej oraz kadra kierownicza wydziału.

Opłatę za studia (czesne) jak i pozostałe wpłaty Studenci dokonują na indywidualne konta studenckie dostępne w systemie USOS. Studenci I roku studiów niestacjonarnych należność za legitymację studencką wpłacają łącznie z opłatą czesnego za studia za I semestr. Studenci mogą składać wnioski o rozłożenie płatności na raty do dnia 15.03.2024r Po tym terminie wnioski nie będą przyjmowane.

Uczniowie drugich i trzecich klas XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie odwiedzili 15 lutego 2024 r. Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. W ramach Otwartych Labów WAT młodzież zapoznała się z ofertą dydaktyczną oraz zwiedziła wybrane laboratoria Wydziału.

Szanowni Państwo, z głębi serca chciałbym wyrazić najszczersze podziękowania za Waszą niezwykłą, pełną zaangażowania pracę na rzecz naszego Wydziału. Wasz wysiłek oraz pasja kształcenia i rozwoju są nie tylko zauważalne, ale też naprawdę inspirujące.

Z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia życzę Państwu jak najwięcej zdrowia, miłości, radości, spokoju i odpoczynku w gronie najbliższych osób. Oby te Święta były przepełnione szczęściem i wszelką pomyślnością, a nadchodzący Nowy Rok był pełen niezapomnianych chwil i przyniósł jak najwięcej zadowolenia, satysfakcji oraz energii niezbędnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji
płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski

14 grudnia 2023 r. w Klubie WAT odbyła się jubileuszowa, X edycja Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności - ROBO”, organizowanego przez Katedrę Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firmę ESRI Polska, dystrybutora oprogramowania ArcGIS.

Dzisiaj odbyło się wręczenie nagród w III edycji konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Lądowego i Morskiego. Nasi studenci otrzymali nagrody:

Szanowni Państwo,
z głębokim żalem i smutkiem informuję, iż w dniu 16 listopada 2023 r. odeszła od nas Pani Małgorzata Grzybowska - wieloletni i bardzo ceniony pracownik Dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. 

W dniu 12 października 2023 r. w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT po raz 72 zabrzmiała studencka pieśń „Gaudeamus igitur”, która tradycyjnie oznacza rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Immatrykulacja studentów pierwszego roku studiów to ważny dzień nie tylko dla „pierwszaków” ale także dla całej społeczności wydziału. W tym roku uroczyste ślubowanie studenckie złożyło blisko 350 studentów. Studenci, którzy w procesie rekrutacji uzyskali najlepsze wyniki otrzymali pamiątkowe symboliczne indeksy.

Podchorążowie IV roku kierunku budownictwo, specjalność drogowo mostowa w dniach 11-22.09.2023 r. realizowali szkolenie specjalistyczne z zakresu budowy mostów składanych w 2. Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu. Do szkolenia posłużył ośrodek ćwiczeń pod Inowrocławiem oraz realna przeszkoda wodna w gm. Słupno pod Płockiem.

Przewodniczący oraz Rada Dyscypliny "Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport" Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego zawiadamiają, że w dniu 17.10.2023 r. i 24.10.2023 r. o godzinie 11:00 w trybie hybrydowym odbędą się publiczne obrony rozpraw doktorskich mgr. inż. Katarzyny Siok i mgr inż. Anny Jancy. Szczegółowe informacje są dostępne pod linkiem - TUTAJ.

Zobacz relację na żywo - Inauguracja roku akademickiego 2023/2024


Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 dla studiów stacjonarnych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji odbędzie się w dniu 12.10.2023 r. (czwartek) o godz. 11.00 w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a (sala kinowa). Uroczystość immatrykulacji i złożenia ślubowania studenckiego jest doniosłym wydarzeniem w życiu każdego studenta i wymaga godnej oprawy. Uprzejmie prosimy kandydatów na studentów o przybycie w ubiorze „wyjściowym”.

W dniach 13-18 sierpnia 2023 roku delegacja Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji brała udział w 31. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (ICC 2023), która w tym roku odbyła się w Kapsztadzie (Republika Południowej Afryki). Wzięło w niej udział około 800 osób. Konferencje naukowe to przede wszystkim możliwość osobistego spotkania i poznania najnowszych prac specjalistów z każdego zakątka świata, jak również zaprezentowania własnych badań.

W dniach 25-26 maja 2023 r. odbyła się X edycja Ogólnopolskiego Konkursu ,,Wybudujemy wieżę’’ organizowana przez SGGW w Warszawie, w którym brał udział zespół z KNS Budownictwo.  W konkursie mogły brać udział drużyny trzyosobowe, składające się ze studentów I i II st. uczelni wyższych lub szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku udział w konkursie wzięło 10 drużyn. Celem konkursu było zaprojektowanie i wybudowanie wieży z drewna balsowego.  Wymagania, które musiała spełnić wieża, były opisane w regulaminie konkursu.

Od 08 maja do 02 czerwca 2023 r. Katedra Rozpoznania Obrazowego WIG WAT była gospodarzem kursu realizowanego przez The Joint Task Force-Space Defense Commercial Operations Cell (JCO). Kurs był skierowany zarówno do uczestników z Polski jak i Ukrainy, którzy po zdobyciu niezbędnej wiedzy i umiejętności zasilą zespół JCO (JTF-SD Commercial Operations Cell) i tym samym będą gotowi do realizacji zadań przekazywanych przez Dowództwo Kosmiczne USA. 

W dniach 23-25.05.2023 w Krakowie odbyła się konferencja InfraBIM zorganizowana przez InfraTEAM przy współpracy z Politechniką Krakowską oraz Śląską. Podczas tego wydarzenia odbył się konkurs FoodBridge na zbudowanie mostu z makaronu spaghetti. W konkursie wzięła udział drużyna reprezentująca WAT z KNS Budownictwo w składzie: Milena Żochowska, Aleksandra Niewczas oraz Julia Sado pod przewodnictwem opiekuna naukowego dr inż. Mieczysława Piechoty.

W dniu 01.06.2023 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji odbyło się XXVI Seminarium Kół Naukowych Studentów WIG. Podczas seminarium zaprezentowane zostały efekty pracy studentów nad którymi pracowali przez ostatni rok.

Rada Samorządu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji ma przyjemność zaprosić wszystkich studentów oraz pracowników WIG na PIKNIK WYDZIAŁU INŻYNIERII LĄDOWEJ I GEODEZJI! Wydarzenie odbędzie się w dniu 19.06.2023 r. o godz. 15:30 na terenie strzelnicy WAT przy ul. Galileusza 11a. Będzie grill, zabawy przy muzyce oraz konkursy z nagrodami. Weź ze sobą: legitymację studencką i dowód osobisty/ inny dokument ze zdjęciem. Na teren pikniku mają wstęp pracownicy oraz studenci WIG oraz zaproszeni goście. Regulamin pikniku najdziesz TUTAJ.

W dniu 13 grudnia 2022 r. odbyła się IX edycja Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności – ROBO” organizowanego przez Katedrę Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firmę ESRI Polska, dystrybutora oprogramowania ArcGIS.

Dnia 07.10.2022 r. w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT miała miejsce uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023. Uroczystość przyjęcia nowych studentów na I rok studiów to bardzo ważny dzień nie tylko dla studentów pierwszego roku, ale także dla całej społeczności Wydziału. Uroczyste ślubowanie złożyli studenci studiów wojskowych oraz przedstawiciele studentów studiów cywilnych.

W dniu 26.09.2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie budynku Katedry Rozpoznania Obrazowego, najmłodszej jednostki organizacyjnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. Wśród znamienitych gości, którzy wzięli udział w wydarzeniu należy wymienić Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej płk prof. dr hab. inż. Przemysława Wachulaka, Dyrektora Departamentu Innowacji MON płk. Marcina Górkę oraz Z-cę Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON płk. Jacka Sankowskiego, szefa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Leszka Paszkowskiego, Szefa Ośrodka Rozpoznania Obrazowego płk. Tomasza Malimona, Dyrektor zarządzającą ESRI Polska Panią Agnieszkę Nosal oraz wielu innych.

Szanowni Państwo, z głębokim żalem informuję, że dnia 3 września 2022 r. odszedł od nas płk prof. dr hab. inż. Józef Sanecki. Wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie teledetekcji na arenie krajowej i międzynarodowej. 

#młodyinnoWATor w ramach swojej pracy magisterskiej opracował metodykę projektowania map dotykowych oraz przygotowywania ich do druku 3D. Jego świetne wyniki podczas studiów w WAT oraz innowacyjny pomysł zostały docenione przez komisję Fulbrighta. Stypendium umożliwiło Jakubowi Wabińskiemu wyjazd do USA, gdzie pogłębiał wiedzę i rozwijał swoje umiejętności, które obecnie wykorzystuje podczas studiów doktoranckich w Wojskowej Akademii Technicznej oraz w dalszej pracy nad swoją innowacją. Więcej informacji pod adresem: 
https://promocja.wat.edu.pl/mlodziinnowatorzy/innowacja-doktoranta-wat-pomaga-wyrownywac-szanse

Ogromne podziękowania i gratulacje dla Wydziałowej Rady Samorządu Studentów WIG za organizację wczorajszego pikniku studenckiego! Było głośno, było śmiesznie, było smacznie, była rywalizacja i były tańce! Rozgrzaliście atmosferę do czerwoności i wszyscy świetnie się bawili! Podziękowania również dla wszystkich woluntariuszy, którzy pomagali na każdym etapie imprezy, od weryfikacji list na bramie do sprzątania terenu po zakończeniu pikniku. Wszystkie zdjęcia z Pikniku Studentów WIG dostępne są do dnia 15.07.2022 r. pod tym LINKIEM.

Informujemy, iż został zakończony kolejny trzeci międzynarodowy projekt NATO pt. „Critical Energy Infrastructure Protection: Innovative Structures and Materials for Blast and Ballistic Protection” który uzyskał dofinansowanie w konkursie w ramach programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa” i był realizowany przez Wydział Inżynierii Lądowej WAT wspólnie z Ecole Militaire Polytechnique w Algierze z udziałem 6 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz krajów partnerskich NATO.

16 marca 2022 r. podchorążowie z III, IV i V roku studiów kierunku geodezja i kartografii, specjalność rozpoznanie obrazowe wraz z opiekunem por. Marcinem WALKOWIAK gościli z wizytą w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Dzięki uprzejmości Dowództwa bazy uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z pełną infrastrukturą lotniska - poznać budowę i cechy rozpoznawcze zasadniczych elementów takich jak m.in. obiekty strefy rozśrodkowania samolotów, stanowiska dyżurnej pary bojowej, skład materiałów pędnych i smarów, magazyny rakiet, elementy centralnej płaszczyzny postojowej, systemy nawigacyjne oraz obiekty administracyjno-koszarowe.

Czy studiowanie może być nudne? - z pewnością nie na specjalności rozpoznanie obrazowe na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT!!!  Duża liczba zajęć praktycznych, w tym terenowych z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu sprawia, że nasze zajęcia są ciekawe. Gwarantujemy, że z przyjemnością i zainteresowaniem będziesz zdobywał wiedzę i doświadczenie niezbędne do późniejszej pracy. 

Szanowni Państwo, z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiam, że w dniu 6 marca 2022 r. zmarł wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie fotogrametrii na arenie krajowej i międzynarodowej. Wychowawca wielu pokoleń oficerów Służby Topograficznej, a następnie Geograficznej Sił Zbrojnych RP.

Szanowni Państwo, z głębokim żalem informuję, że dnia 6 marca 2022 r. odszedł od nas pułkownik rezerwy dr hab. inż. Jerzy Butowtt, profesor WAT. Wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie fotogrametrii na arenie krajowej i międzynarodowej. Wychowawca wielu pokoleń oficerów Służby Topograficznej, następnie Geograficznej Sił Zbrojnych RP.

Inauguracja stacjonarnych studiów II stopnia w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz wydawanie legitymacji studenckich i dokumentów dla studentów odbędzie się w dniu 28 lutego 2022 r. (poniedziałek) o godz. 10.00 w holu sali kinowej  (parter) w Klubie WAT przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25A.

Inauguracja niestacjonarnych studiów II stopnia w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz wydawanie legitymacji studenckich i dokumentów dla studentów odbędzie się w dniu 4 marca 2022 r. (piątek) o godz. 14.00 w holu sali kinowej (parter) w Klubie WAT przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25A.

W dniu 2 grudnia 2021 r. odbyła się VIII edycja Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności – ROBO” organizowanego przez Katedrę Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firmę ESRI Polska, dystrybutora oprogramowania ArcGIS. 

Zespół z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji w składzie ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz kpr. pchor. Konrad Mikszewicz, pod opieką mgr inż. Marcina Lisowskiego zajął I miejsce w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na projekt nowego drona dla Sił Zbrojnych RP w kategorii BSL/BSM operacyjno - rozpoznawcze.

Szanowni Państwo, z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiam, że w dniu 6 sierpnia 2021 r. zmarł zasłużony wieloletni pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, naukowiec i nauczyciel akademicki, wybitny specjalista w dziedzinie inżynierii wojskowej, wykorzystania materiałów wybuchowych w budownictwie, w szczególności prac związanych z rozbiórką budowli i ich elementów, autor podręczników, promotor i recenzent wielu prac inżynierskich, magisterskich, wychowawca wielu pokoleń studentów.

Studenci cywilni odbywający ćwiczenia terenowe z GPS w miejscowości Opatów, proszeni są o dokonanie wpłaty na podane niżej konto kwoty w wysokości 684 zł do 10.07.2021r. (12 x 35 zł - nocleg + 12 x 22 zł - wyżywienie). Studenci modułu wojskowego wpłacają kwotę 264 zł do 10.07.2021r. (12 x 22 zł - wyżywienie).

Na wyposażeniu bazy naukowo-badawczej Wojskowej Akademii Technicznej (Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Instytutu Optoelektroniki) od kilku dni znajduje się Samolot Virus SW. Fabrycznie nowy samolot nabyty przez WAT został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby prowadzenia badań naukowych. Będą one dotyczyć wspomagania zarządzania kryzysowego o zbieranie, przetwarzanie i analizowanie danych obrazowych.

Absolwent naszego Wydziału na kierunku "Budownictwo" i b. wykładowca akademicki Pan dr inż. arch. Adam Baryłka w dniu 27.04.2021 r. został powołany na stanowisko Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zapraszamy do lektury nowego numeru czasopisma RZECZOZNAWCA/ENGINEERING EXPERT - link do wydania elektronicznego: http://i-rzeczoznawca.pl/1-2020/. Każda publikacja jest zrecenzowana, posiada nadany DOI oraz jest dwujęzyczna (wersja w języku angielskim i polskim).

12.05.2021 o godz. 16.00 firma Warbud SA. organizuje wykład nt. pracy przy planowaniu i harmonogramach.

Z przykrością informujemy, że 26 kwietnia 2021 roku zmarł kpt. w st. spocz. prof. dr hab. inż. Romuald Kaczyński. Pogrzeb odbędzie się w środę 5 maja o godz.12.00 w kościele św. Marii Magdaleny naprzeciwko cmentarza na Wawrzyszewie - ul. Wólczyńska 64 Warszawa, na którym znajduje się grób rodzinny.

Śp. Romuald KaczyńskiZ przykrością informujemy, że 26 kwietnia 2021 roku odszedł na wieczną wartę kpt. w st. spocz. prof. dr hab. inż. Romuald Kaczyński. Wspaniały człowiek, który każdemu chciał pomóc i z każdym chciał się podzielić swoim doświadczeniem - a było ono bardzo bogate.

Informacje dla studentów studiów stacjonarnych
Inauguracja stacjonarnych studiów II stopnia w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz wydawanie legitymacji studenckich i dokumentów dla studentów odbędzie się w dniu 1 marca 2021 r. (poniedziałek) o godz. 9.00 w sali 103 (I piętro) w Klubie WAT przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25A. Opłatę za legitymację studencką w wysokości 22 zł należy wnieść na indywidualny rachunek bankowy przydzielony studentowi lub w kasie WAT. Legitymacja studencka jest jednocześnie przepustką na teren zamknięty WAT, na którym znajduje się większość sal dydaktycznych.

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, doktorant Szkoły Doktorskiej WAT, mgr inż. Grzegorz Leszczuk został wyróżniony w kategorii prac magisterskich w ogólnopolskim konkursie prac dyplomowych obronionych na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2019/2020 organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi - Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową oraz Akademią Wojsk Lądowych - organizują konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Konkurs skierowany jest do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w obu kategoriach - bezzałogowego systemu powietrznego i bezzałogowego systemu morskiego wynosi po 50 tys. zł. Więcej informacji: https://kariera.wat.edu.pl/konkurs-mon.

Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, ppor. mgr inż. Kinga Reda, została laureatką konkursu Ministra Obrony Narodowej na najlepszą pracę inżynierską i magisterską z zakresu technologii, technik i inżynierii systemów autonomicznych, mających potencjał zastosowania w obszarze obronności lub bezpieczeństwa państwa.

klapsydra kowalski

W dniu 1 grudnia 2020 r. odbyła się VII edycja Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności – ROBO” organizowanego przez Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firmę ESRI Polska, dystrybutora oprogramowania ArcGIS.

Panu ppłk dr. inż. Rafałowi Dąbrowskiemu, wieloletniemu pracownikowi Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, najszczersze wyrazy głębokiego żalu i współczucia oraz słowa otuchy i wsparcia z powodu śmierci Rodziców składa Kierownictwo Wydziału wraz z kolegami i koleżankami.

W dniu 09.10.2020 r. w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji po raz 70 zabrzmiała studencka pieśń „Gaudeamus igitur”, która tradycyjnie oznacza rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Immatrykulacja studentów pierwszego roku studiów to ważny dzień nie tylko dla „pierwszaków” ale także dla całej społeczności Wydziału. W tym roku nasza społeczność studencka powiększyła się o prawie 400 studentów studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej

w sali kinowej Klubu WAT

9 października 2020 r. - start: godz. 12.00

Zapraszamy serdecznie na transmisję ON-LINE

W dniu 30.09.2020 r. w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji odbyło się pożegnanie Pana prof. dr. hab. inż. Jana Marszałka w związku z zakończeniem pracy w Wojskowej Akademii Technicznej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Wydziału oraz żołnierze i pracownicy Instytutu Inżynierii Lądowej.

W dniu 1 września 2020r. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski powołał osoby funkcyjne w Wydziale na kadencję 2020  - 2024.

Drodzy Studenci! Dzisiaj rozpoczęła się budowa nowego budynku szkolno-laboratoryjnego przeznaczonego dla studentów naszego Wydziału. Dzięki temu już niedługo będziecie mieli Państwo okazję uczyć się w nowoczesnych salach laboratoryjnych oraz poznawać arkana sztuki geodezji, pracując na najnowszym dostępnym na rynku sprzęcie. Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Wydziału za pomoc w realizacji tej wspaniałej inwestycji.

Do 30.06.2020 r. trwa I ETAP REKRUTACJI na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej! Kliknij w plakat w "więcej..." aby zobaczyć informacje szczegółowe. Linki bezpośrednie: https://www.wat.edu.pl/rekrutacja-na-studia-wojskowe-2020/ lub IRK https://wat-irk.wat.edu.pl/

Tytuł zawodowy Inżynier Europejski (EUR ING) jest międzynarodowym certyfikatem zawodowym inżyniera, akceptowanym w wielu krajach europejskich, wprowadzonym w 1987 r. W Polsce tytuł „Eur Ing” nadawany jest od 1992 r. Tytuł ten przyznawany jest przez FEANI (Féderation Européenne d’Associations Nationales d’Ingenieurs Europejska Federacja Krajowych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych) zrzeszającą stowarzyszenia inżynierskie z 27 krajów, po jednym z każdego kraju.

W imieniu wykładowców oraz studentów Wydziału, pragnę serdecznie podziękować Zarządowi firmy Geosystems Polska za udostępnienie czasowych licencji oprogramowania Erdas Imagine 2020. W dobie pandemii COVID-19 oraz konieczności prowadzenia nauczania zdalnego na wszystkich rodzajach i stopniach studiów, staramy się zapewniać naszym studentom niezmiennie wysoki standard zajęć. Nie byłoby to możliwe, bez dostępu do specjalistycznego oprogramowania takiego jak Erdas Imagine. Dziękujemy firmie Geosystems Polska za tak wspaniały gest i wsparcie naszego procesu dydaktycznego w tym ciężkim czasie. Kiedyś, organizując wspólnie konferencje mówiliśmy, że jeden obraz wart jest tysiąca słów. Dzisiaj sparafrazowaliśmy tę maksymę i mówimy, że czasem jeden mały gest wart jest więcej niż tysiąc wielkich słów.

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji
płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski

List dziekana do Studentów studiów cywilnych i Podchorążych
Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT

Drodzy Studenci,
Wszyscy w kraju i na świecie są poszkodowani skutkami pandemii koronawirusa, a Wy w szczególności. Wasze wspaniałe „życie studenckie” zostało drastycznie przytłumione. Nie spotykacie się ze swoimi koleżankami i kolegami ani w klubach, ani w akademikach, ani w pubach, ani co najgorsze na Naszej Uczelni. Zajęcia, te które mogą być oczywiście realizowane, są przeprowadzane zdalnie. Patrząc na dzisiejszą frekwencję wykładu z fotogrametrii (ponad 95 %), który prowadziłem przy wykorzystaniu platformy Microsoft Teams sądzę, że już się stęskniliście za Wydziałem. Wszystkie zajęcia, które z racji swojego charakteru nie mogą być przeprowadzone teraz, na pewno zrealizujemy w terminie późniejszym - nie martwcie się o to.

23 marca, w wieku 85 lat, odszedł od nas po długiej i ciężkiej chorobie prof. dr hab. inż. Bogdan Ney - wybitny naukowiec, wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii oraz członek wielu gremiów geodezyjnych. Od 2002 roku był członkiem rzeczywistym PAN. Profesor Ney w latach 1991-1997 był profesorem na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, gdzie do dnia dzisiejszego jest bardzo ciepło wspominany przez współpracowników i ówczesnych studentów. Prowadził wykład z rachunku wyrównawczego.

W dniu 19.02.2020 r. Dyrektor Instytutu Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji, ppłk dr hab. inż. Krzysztof Pokonieczny, uczestniczył w obchodach 100-lecia Polskiej Służby Hydrograficznej. W imieniu całej Społeczności Akademickiej, na ręce Szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej kmdr. Dariusz Kolatora, złożone zostały gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności dla wszystkich Polskich Hydrografów.

Mając na uwadze perspektywy efektywnej współpracy pomiędzy Grupą Kapitałową PGE, jako jednym z liderów w sektorze energetycznym w Polsce, który docenia i rozwija kapitał w postaci zaangażowania, wiedzy i umiejętności studentów oraz absolwentów a Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej (a i uczelnią jako całością), informuję, że Grupia Kapitałowa rozpoczęła przygotowania do tegorocznej, trzeciej już edycji autorskiego Programu Praktyk Letnich „PROjektuj Karierę”.

Emilia Wasilewska, absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT zdobyła I miejsce w konkursie na najlepszą pracę magisterską z geodezji i kartografii w roku akademickim 2018/2019. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Główny Geodeta Kraju. Nasza absolwentka została doceniona za pracę dotyczącą kalibracji radiometrycznej zobrazowań pozyskanych przez Parrot Sequoia – popularną kompaktową kamerę wielospektralną przeznaczoną dla systemów bezzałogowych, wykorzystywaną m.in. w rolnictwie czy monitorowaniu roślinności. Promotorem pracy był dr inż. Piotr Walczykowski.

Wszystkim Pracownikom i Studentom Wydziału z okazji Nowego Roku życzę dużo zdrowia i szczęścia oraz samych sukcesów, awansów wojskowych i naukowych, a także spełnienia marzeń.

Dziekan
płk Michał Kędzierski

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, chciałbym życzyć wszystkim Pracownikom oraz Studentom naszego Wydziału zdrowych i radosnych świąt Narodzenia Pańskiego, aby w gronie rodzinnym świętowanie cudu betlejemskiego było wielką radością. Niech ten czas pozwoli na zwolnienie tempa życia i da Wam czas na zadumę i odpoczynek. I tak jak mówił nasz ksiądz kapelan słowami Matki Teresy, aby dzień Bożego Narodzenia był każdego dnia, żeby dobro zawsze zwyciężało.

Dziekan
płk Michał Kędzierski

W dniu 26.11.2019 roku północno-zachodnią część Albanii nawiedziło najsilniejsze od ponad 50 lat trzęsienie ziemi. Wstrząsy wyrządziły bardzo poważne szkody, wiele budynków oraz innych obiektów infrastruktury uległo zniszczeniu. W związku z zaistniałą katastrofą na polecenie Ministra Obrony Narodowej Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Jarosław Mika, powołał zespół rekonesansowy.

W dniach 8-13 grudnia 2019 roku odbyła się coroczna konferencja Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU – American Geophysical Union) w San Francisco. Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT reprezentowała trójka naukowców: prof. dr hab. inż. Janusz Bogusz, dr hab. inż. Anna Kłos oraz mgr inż. Artur Leńczuk.

10 grudnia 2019 już po raz szósty odbyło się Sympozjum Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności – ROBO, którego organizatorami był Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firma ESRI Polska. Tematyka Sympozjum dotyczyła aktualnego i szeroko rozumianego rozpoznania obrazowego w aspektach związanych z bezpieczeństwem i obronnością kraju.

W dniu 20.11.2019 r. odbyło się doroczne seminarium, na którym prezentowane były najlepsze prace studentów wykonane w ramach działalności w kołach naukowym studentów. W tym roku po raz pierwszy studenci rywalizowali w dwóch kategoriach: prace o tematyce związanej z obronnością państwa, w tym z potrzebami Sił Zbrojnych RP oraz pozostałe prace o tematyce nie związanej z obronnością państwa.

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym sprzętem badawczym będącym na wyposażeniu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji - radiometrem mikrofalowy RPG HATPRO G4. Radiometr mikrofalowy jest pasywnym urządzeniem rejestrującym promieniowanie mikrofalowe na kilkunastu częstotliwościach. Urządzenie to przeznaczone jest do pomiarów pionowego rozkładu temperatury, wilgotności oraz tłumienia atmosfery.

Studentka Wojskowej Akademii Technicznej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji sierż. pchor. Kinga Reda zwyciężyła w Warszawskiej Triadzie Biegowej. Reprezentantka WAT zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji kobiet w formule 5 km - 5 km - 10 km.

Zakończyła się realizacja międzynarodowego projektu ATC NATO G.5439 (NATO/33-215/2018/WAT) zatytułowanego: Critical Infrastructure Protection - Best Practices and Innovative Methods of Protection wykonywanego w latach 2018-2019 ramach programu Science for Peace and Security (SPS).

20 listopada 2019r. krew oddawaliśmy dla Oliwii, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 150 w Warszawie. Krew oddawali podchorążowie, kadra WAT oraz rodzice uczniów i kadra SP nr 150. Przed specjalistycznym autobusem do poboru krwi ustawiła się długa kolejka.

W imieniu organizatorów GIS w Stolicy chciałabym zaprosić na tegoroczne wydarzenie, które odbędzie się 29 listopada w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej przy ul. Rektorskiej 4. GISday jest cyklicznym światowym popularnonaukowym wydarzeniem promującym Systemy Informacji Geograficznej. Impreza zadebiutowała w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych i z każdym rokiem rozszerzała swoje horyzonty. Pierwsza edycja warszawskiego GISday’a pod nazwą „GIS w Stolicy” odbyła się w roku 2012.

W dniu 10.10.2019 r. w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji po raz 69 zabrzmiała studencka pieśń „Gaudeamus igitur”, która tradycyjnie oznacza rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Immatrykulacja studentów pierwszego roku studiów to ważny dzień nie tylko dla „pierwszaków” ale także dla całej społeczności wydziału. W tym roku uroczyste ślubowanie studenckie złożyło blisko 300 studentów studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Studenci, którzy w procesie rekrutacji uzyskali najlepsze wyniki otrzymali pamiątkowe symboliczne indeksy.

Konkurs dla Młodych Inżynierów to jeden z najpoważniejszych konkursów dedykowanych studentom oraz młodym absolwentom budownictwa. Konkurs wspiera studentów wydziałów budownictwa oraz młodych inżynierów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektu, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych.

Już 21.10.2019 r. od godziny 9:00 w Warszawie, w Multikinie Złote Tarasy, odbędą się ogólnopolskie bezpłatne warsztaty 4FUTUREDAY – Dzień Młodego Architekta i Młodego Inżyniera.

Informujemy że studenci pragnący ubiegać się o stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe/sportowe, powinni w terminie do dnia 07.10.2019 r. złożyć w Dziale Spraw Studenckich pok. 91A (budynek główny):

Czy chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu budownictwa? Interesujesz się organizacją budowy, urbanistyką/architekturą lub zrównoważonym budownictwem? Chcesz uczyć się od najlepszych i podglądać ich pracę? Jeśli tak to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył 17 maja nominacje profesorskie 55 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych otrzymał płk dr hab. inż. Michał Kędzierski, dyrektor Instytutu Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Miesięcznik „Builder” od lat prowadzi program edukacyjny „Builder for the Future”, który wspiera młodych architektów i inżynierów budownictwa w poszerzaniu fachowej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności i kompetencji. W ramach programu organizowane są ogólnopolskie konkursy – Konkurs dla Młodych Architektów i Konkurs dla Młodych Inżynierów.

W dniu 22.05.2019 r. odbędzie się XXXIV Seminarium KNS, podczas którego zostaną zaprezentowane prace pozaprogramowe przygotowane przez studentów obu kierunków studiów. Wygłoszone referaty będą oceniane przez komisję konkursową. Laureaci zostaną wyróżnieni przez Dziekana WIG a najlepsze prace będą zakwalifikowane do udziału w konkursie Rektora WAT na najlepszą pracę studenta wykonaną w ramach działalności w kole naukowym WAT.

Z okazji Świąt Wielkiejnocy wszystkim nauczycielom akademickim i pracownikom oraz studentom, doktorantom, współpracownikom i przyjaciołom Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, składam najserdeczniejsze życzenia Świąteczne. Dziękuję Państwu za wytrwałość, twórczą pracę i wspieranie Wydziału.

Dziekan WIG
Prof. dr hab. inż. Adam Stolarski

Jakub Wabiński, doktorant na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, został laureatem Junior Fulbright Research Award, przyznawanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Stypendium potrwa 6 miesięcy i będzie realizowane w roku akademickim 2019/2020 na University of Oregon w USA. W ramach stażu Jakub Wabiński będzie prowadził badania dotyczące opracowywania map tematycznych dla osób niewidomych z wykorzystaniem druku 3D.

Z myślą o młodych entuzjastach GIS, w dniach 29-31.05.2019 w Krakowie, już po raz trzeciodbędą się Akademickie Mistrzostwa Geoinformatyczne GIS Challenge.Jest to inicjatywa środowiska akademickiego skierowana do studentów kształcących się na kierunkach geoinformatycznych oraz innych, wykorzystujących systemy informacji geograficznej / przestrzennej na uczelniach wyższych różnych typów.

Absolwenci kierunku budownictwo Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, którzy ukończyli, bądź ukończą studia w okresie od roku akademickiego 2017/2018 do roku akademickiego 2022/2023, wraz z dyplomem ukończenia studiów otrzymają dokument stwierdzający uzyskanie akredytacji europejskiej dla tego kierunku i staną się certyfikowanymi inżynierami lub magistrami inżynierami zgodnie z europejską akredytacją programów studiów.

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 dla studiów stacjonarnych I stopnia oraz doktorantów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji odbędzie się w dniu 05.10.2018 r. (piątek) o godz. 15.30 w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. gen. Witolda Urbanowicza 25a (sala kinowa). Uroczystość immatrykulacji i złożenia ślubowania studenckiego jest doniosłym wydarzeniem w życiu każdego studenta i wymaga godnej oprawy. Uprzejmie prosimy kandydatów na studentów o przybycie w ubiorze „wyjściowym”. Po uroczystej inauguracji o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne z władzami Wydziału i opiekunami roku.

Informujemy, że w ramach ministerialnego programu "Katedra Ad Hoc" wkrótce odbędzie sie cykl wykładów, który wygłosi Prof. Andrzej S. Nowak - Department of Civil Engineering, Auburn University, USA. Cykl wykładów nosi tytuł: Reliability of Structures. Wykłady będą odbywały się w terminach: 16.05.2018r. godz. 8.30-13.00; 06.06.2018r. godz. 8.30-13.30. Następne terminy spotkań będą zamieszczane sukcesywnie. Miejsce: sala 110 budynek 58 (sala Rady Wydziału). W więcej znajduje się tematyka wykładów.

Jedna z największych firm budowlanych w Polsce firma BUDIMEX zaprasza wszystkich studentów oraz wykładowców Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji na największe wydarzenia dla przyszłych inżynierów - AKADEMIĘ BUDIMEX. To wydarzenie skierowane do studentów, chcących poszerzyć swoją wiedzę o praktyczne wskazówki najlepszych inżynierów z branży. To też wyjątkowa szansa zawalczenia o miejsce w programie praktyk Budimex, będących startem do kariery w budownictwie. Spotkanie odbędzie się 13.03.2018 o godz. 10.00 w sali kinowej Klubu WAT (gen. Witolda Urbanowicza 25a, 01-476 Warszawa). Zarejestruj się już dziś na wydarzenie. Więcej informacji na stronie www.akademiabudimex.pl.

Od dnia 15.01.2018 r. rozpoczyna się nabór wniosków na finansowanie prac badawczych służących rozwojowi młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji. Wnioski można składać do dnia 15.02.2018 r. do sekretarza Rady Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji pani Sylwii Burdyńskiej.

APPIUS Inżynieria Sp. z o.o. poszukuje pracowników na stanowisko Asystent projektanta. Miejsce wykonywania pracy: Biuro projektowe na terenie Dzielnicy Białołęka ul. Marywilska 38. Możliwość dostawania godzin do planu zjazdów akademickich. Ilość wakatów - 3.

APPIUS Inżynieria Sp. z o.o. poszukuje pracowników na stanowisko Kreślarz AutoCAD. Miejsce wykonywania pracy: Biuro projektowe na terenie Dzielnicy Białołęka ul. Marywilska 38. Możliwość dostawania godzin do planu zjazdów akademickich. Ilość wakatów - 3.

APPIUS Inżynieria Sp. z o.o. poszukuje pracowników na stanowisko Inżynier Budowy. Miejsce wykonywania pracy: Biuro projektowe na terenie Dzielnicy Białołęka ul. Marywilska 38. Możliwość dostawania godzin do planu zjazdów akademickich. Ilość wakatów - 3.

APPIUS Inżynieria Sp. z o.o. poszukuje pracowników na stanowisko Koordynator Projektów. Miejsce wykonywania pracy: Biuro projektowe na terenie Dzielnicy Białołęka ul. Marywilska 38. Możliwość dostawania godzin do planu zjazdów akademickich. Ilość wakatów - 3.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składam najserdeczniejsze życzenia Świąteczne wszystkim nauczycielom akademickim i pracownikom oraz studentom, doktorantom, współpracownikom i przyjaciołom Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej.

BUILDER - wiodący ogólnopolski miesięcznik dla budownictwa, architektury i biznesu, będący na rynku od 19 lat, w maju 2017 r. ogłosił ogólnopolski Konkurs dla Młodych Inżynierów Budownictwa o charakterze otwartym - I edycja 2017-2018 (KDMI-2017).

Winckler Personal Sp. z o.o. Sp. k.poszukuje osoby na stanowisko Specjalista ds. Zakupów. Siedziba firmy: ul. Lwowska 6/7, 00-658 Warszawa. Miejsce zatrudnienia: okolice Warszawy. Numer referencyjny: SDZ/07/2017

Jesteśmy kilkuosobową prężnie działająca firmą z młodym zespołem. Biuro mieści się w Wołominie, a prace realizujemy na terenie powiatu wołomińskiego i m. st. Warszawy. Wraz z rozwojem firmy poszukujemy studenta ostatniego roku geodezji do pracy na stanowisko geodeta.

Poszukujemy nauczyciela przedmiotów zawodowych budowlanych do Zespołu Szkół nr 23 w Warszawie. Treść ogłoszenia w więcej.

no_foto_wigAbsolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych - 1979 rok , inż. dowódca Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji , specjalność inżynieria wojskowa - 1985 rok , mgr inż. Zatrudniony na stanowisku starszego wykładowcy od 2003 roku. Zainteresowania naukowe: Pomiary wielkości fizycznych w procesach dynamicznych obciążeń konstrukcji budowlanych z zastosowaniem wielokanałowej rejestracji cyfrowej. Właściwości materiałów budowlanych pod obciążeniem wybuchowym.

<< powrót do Instytutu <<

  Dane adresowe:
Wojskowa Akademia Techniczna Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji
Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego (ZTFR)
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2; 00-908 Warszawa (budynek 58 pok. 21)
tel. (+48) 261-83-90-21




Kierownik Zakładu
dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT

Nauczyciele akademiccy:

  1. dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT - kierownik
  2. płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski
  3. ppor. mgr inż. Marcin Walkowiak
  4. prof. dr hab. inż. Romuald Kaczyński
  5. dr hab. inż. Ireneusz Ewiak, prof. WAT
  6. dr hab. inż. Anna Fryśkowska, prof. WAT
  7. dr hab. inż. Damian Wierzbicki, prof. WAT
  8. dr inż. Mariusz Jachoł
  9. dr inż. Agata Orych
  10. dr inż. Paulina Deliś
  11. dr inż. Aleksandra Sekrecka
  12. mgr inż. Klaudia Onyszko
  13. mgr inż. Agnieszka Jenerowicz
  14. Ppor. mgr inż. Kinga Reda - doktorant

Dane kontaktowe w/w osób w dziale - PRACOWNICY


W zakres prac naukowo-badawczych Zakładu wchodzą następujące zagadnienia :

  • wykonywanie modeli 3D obiektów architektonicznych i inżynieryjnych, modeli miast itp.
  • przetwarzanie danych z Lotniczego Skaningu Laserowego - opracowywanie Numerycznych Modeli Pokrycia Terenu oraz Numerycznych Modeli Terenu
  • przetwarzanie danych z Naziemnego Skaningu Laserowego: rejestracja danych, wykonywanie pomiarów, przekroi, modelowania rzeźby terenu, opracowywanie trójwymiarowych modeli obiektów (architektonicznych – budowle zabytkowe, kościoły, rzeźby etc. oraz inżynieryjnych takich jak: drogi, mosty, tunele, wiadukty, itp.)
  • analiza ruchu obiektu (oraz jego śledzenie) na podstawie danych z UAV
  • „chwilowe” modele 3D oraz wysokorozdzielcze ortofotomapy z niskiego pułapu
  • zaawansowane analizy z wykorzystaniem metod cyfrowego przetwarzania obrazów oraz specjalistycznych systemów informatycznych;
  • wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego wspomagających i przyspieszających procesy detekcji
  • rozpoznawanie obiektów na obrazach
  • wyróżnianie obiektów maskowanych z tła
  • automatyczna detekcja zmian
  • integracja danych mikrofalowych i optycznych na potrzeby rozpoznania obrazowego
  • przygotowanie danych teledetekcyjnych do analiz rozpoznawczych
  • ocena jakości radiometrycznej, geometrycznej oraz spektralnej danych obrazowych

Projekty realizowane w latach 2010 - 2020

  • Grant badawczy MON: GB/1/2018/205/2018/DA ,Ministerstwo Obrony Narodowej pt.: „Korekcja radiometryczna zdjęć pozyskanych z niskiego pułapu”. Okres realizacji 2018-2022. 
  • PBS3/B9/39/2015 pt. „Opracowanie technologii precyzyjnego pomiaru stanu pierwotnego granic katastralnych z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć lotniczych oraz metod fotogrametrii cyfrowej”
  • DNiSW/U/2/BN/2.6/2013/625, Badanie możliwości wykorzystania optycznych sensorów obrazujących znajdujących się na wyposażeniu SZ RP do realizacji misji rozpoznawczych, w tym zabezpieczających proces targetingu
  • PBS1/B9/8/2012, NCBiR „IRAMSWATER – Innowacyjny system teledetekcyjnego monitoringu zanieczyszczeń rzek, wód stref przybrzeżnych i na obszarach powodziowych”. Okres realizacji 2013–2015

Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego posiada bardzo dobrze wyposażone pracownie oraz stanowiska do pozyskiwania i przetwarzania informacji obrazowej i danych przestrzennych. Pozyskane dane przetwarzane są w wysoce specjalistycznych Systemach Informacji Przestrzennej. Wyniki tych opracowań mogą być wykorzystane w zakresie rozpoznania wojskowego i szeroko rozumianej geoinformatyki.

  • Bezzałogowe statki latające

Na wyposażeniu Zakładu znajduje się szereg Bezzałogowych Statków Latających, które wykorzystywane są jako nośniki sensorów teledetekcyjnych, w tym:

  • 3 BSP wykonane w konwencji stałego płata nośnego
  • 2 BSP wykonane w konwencji wirującego płata nośnego
  • platforma pionowego startu i lądowania WINGTRA
  • bezzałogowy samolot z silnikiem spalinowym
  • Stanowisko Naziemnego Skaningu Laserowego

Zbudowane jest na bazie nowoczesnych skanerów: impulsowego Leica P40 oraz fazowego Faro Focus 3D. W skład wyposażenia wchodzą również komputery sterujące pracą skanerów oraz specjalistyczne oprogramowanie do przetwarzania danych: Leica Cyclone, Faro Scene, Cloud Compare, Autodesk REVIT

  • Stanowisko do kalibracji skanerów laserowych

Stanowisko do wyznaczania dokładności geometrycznej i parametru intensywności odbicia promienia lasera składające się z szeregu testów (3D, barwnych, skalnych, materiałowych)

  • Stanowisko do pozyskiwania wielospektralnych danych obrazowych

Wyposażone w sensory służące do pozyskiwania obrazów w różnych zakresach widma elektromagnetycznego od UV do IR. Zobrazowania pozyskiwane są techniką fotograficzną oraz video. Pozyskiwane dane obrazowe rejestrowane są na profesjonalnych rejestratorach cyfrowych jak również w wysokowydajnej macierzy dyskowej. Do przetwarzania zobrazowań został stworzony system informatyczny. Stanowisko jest mobilne - istnieje możliwość jego montażu na śmigłowcu (samolocie) i prowadzenia badań w locie.

  • Stanowisko do pozyskiwania danych spektroradiometrycznych

Stanowisko pozyskiwania i przetwarzania widmowych charakterystyk odbicia zbudowanego w oparciu o spektroradiometry ASD FieldSpec OS oraz ASD Fieldspec4 Wide-Res oraz oświetlenie (ASD Illuminator Lamps). Pozwala ono na pomiar widmowych charakterystyk spektralnych w zakresie od 350 do 2500 nm. Wyniki pomiarów są zapisywane na komputerowych nośnikach danych.

  • Stanowisko do pozyskiwania danych termowizyjnych

W skład wyposażenia wchodzą profesjonalne kamery termalne FLIR oraz specjalistyczne oprogramowanie.

  • Stanowisko do pozyskiwania hiperspektralnych danych obrazowych

Stanowisko pozyskiwania i przetwarzania hiperspektralnych danych obrazowych zbudowane w oparciu o kamery MicroHyperspec A-series VNIR oraz X-series NIR firmy Headwall. Stanowisko umożliwia pozyskiwanie oraz analizę danych obrazowych w zakresie od 380 nm do 1700 nm. Wyniki pomiarów są zapisywane na komputerowych nośnikach danych.

  • Stanowisko do pozyskiwania wielospektralnych danych obrazowych

Wyposażone w sensory służące do pozyskiwania obrazów w różnych zakresach widma elektromagnetycznego od UV do IR. Zobrazowania pozyskiwane są techniką fotograficzną oraz video. Pozyskiwane dane obrazowe rejestrowane są na profesjonalnych rejestratorach cyfrowych jak również w wysokowydajnej macierzy dyskowej. Do przetwarzania zobrazowań został stworzony system informatyczny. Stanowisko jest mobilne - istnieje możliwość jego montażu na śmigłowcu (samolocie) i prowadzenia badań w locie.

Ponadto, Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego dysponuje nowoczesnymi stanowiskami komputerowymi dedykowanymi do przetwarzania i analizy danych pozyskanych z sensorów teledetekcyjnych.

Wykorzystywane oprogramowanie:

  • ENVI
  • ESRI Arc GIS
  • ERDAS Imagine
  • Inpho
  • Trimble eCognition
  • SocetSet
  • Imatest Master
  • ESA SNAP
  • Matlab·
  • Leica Cyclone
  • Faro Scene
  • Trimble Business Center: Photogrammetry, ·
  • UASMaster
  • Pixel Wrench
  • Pix4D
  • Cloud Compare
  • Autodesk REVIT

Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego zapewnia realizację kształcenia studentów wojskowych kierunku Geodezja i Kartografia na specjalności Rozpoznanie Obrazowe. Prowadzi studia podyplomowe "GIS, Fotogrametria i Teledetekcja w Gospodarce Narodowej, Obronie Kraju i Ochronie środowiska" oraz kursy specjalistyczne z zakresu analizy i interpretacji danych z rozpoznania obrazowego. Pracownicy Zakładu Teledetekcji i Fotogrametrii prowadzą również zajęcia na studiach I i II stopnia kierunku Inżynieria Geoprzestrzenna.

Udział w realizacji międzynarodowego Traktatu "Open Skies”

Traktat „Open Skies” jest jednym z międzynarodowych porozumień leżących u podstaw poprawy bezpieczeństwa narodowego państw. Jego funkcjonowanie w głównej mierze polega na możliwości wykonywania określonej liczby lotów obserwacyjnych nad terytorium innych sygnatariuszy Traktatu i pozyskiwaniu własnych wiarygodnych danych obrazowych. Dane uzyskane podczas tych lotów służą interesom polityki bezpieczeństwa państw.

Pracownicy Zakłady Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego od wielu lat biorą czynny udział we wszystkich aspektach Traktatu Open Skies.

Zespół bierze aktywny udział w misjach obserwacyjnych pasywnych, czyli lotach innych sygnatariuszy nad terytorium Polski, jak również w aktywnych lotach obserwacyjnych nad terytorium Rosji, Białorusi oraz Ukrainy. Przedstawiciele Zakładu reprezentują również Polskę na spotkaniach kilku eksperckich grup roboczych odbywających się kilka razy w roku w siedzibie OBWE w Wiedniu:  grupa robocza do spraw sensorów (IWGS), do spraw zasad i procedur (IWGRp) oraz do spraw certyfikacji (IWGC).

Zespół wykonał serię obszernych badań, których wyniki zostały jednogłośnie zaakceptowane i przyjęte do realizacji przez państwa członkowskie Traktatu. Wyniki tych prac wykorzystywane są zarówno podczas międzynarodowych certyfikacji nowych sensorów jak i podczas rutynowych misji obserwacyjnych. Prace badawcze, a w szczególności autorskie oprogramowania do planowania i śledzenia misji, prowadzenia badań sensytometrycznych oraz do archiwizacji pozyskanych zobrazowań znacząco wpłynęły na prace sygnatariuszy Traktatu.

Wiedza merytoryczna i zaangażowanie Zespołu w prace na rzecz Traktatu stawia Polskę jako jedno z czołowych Państw tego porozumienia zarówno w kwestiach naukowych, jak i w aspekcie jego realizacji. Od 2013 przedstawiciel Zakładu Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego prowadzi serię wykładów na corocznym kursie "Open Skies Orientation Course" w renomowanej szkole NATO w Oberammergau w Niemczech.