List dziekana do Studentów studiów cywilnych i Podchorążych
Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT
Drodzy Studenci,
Wszyscy w kraju i na świecie są poszkodowani skutkami pandemii koronawirusa, a Wy w szczególności. Wasze wspaniałe „życie studenckie” zostało drastycznie przytłumione. Nie spotykacie się ze swoimi koleżankami i kolegami ani w klubach, ani w akademikach, ani w pubach, ani co najgorsze na Naszej Uczelni. Zajęcia, te które mogą być oczywiście realizowane, są przeprowadzane zdalnie. Patrząc na dzisiejszą frekwencję wykładu z fotogrametrii (ponad 95 %), który prowadziłem przy wykorzystaniu platformy Microsoft Teams sądzę, że już się stęskniliście za Wydziałem. Wszystkie zajęcia, które z racji swojego charakteru nie mogą być przeprowadzone teraz, na pewno zrealizujemy w terminie późniejszym - nie martwcie się o to.
Piszę do Was z zamiarem przekonania Was do bezwzględnego przestrzegania postanowień Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Proszę Was, nie wychodźcie z domu, wykorzystajcie ten czas na naukę i zdobycie dodatkowej wiedzy - tego nikt wam nie zabierze. A jak będziecie tym znużeni, to zawsze pozostanie wam ciekawa książka, film czy impreza z kolegami i koleżankami, oczywiście przez wideokonferencję - odkryjcie tę nową możliwość, ale zostańcie w domu. Jeśli będziecie chcieli wyjść, usiądźcie sobie w kącie i zastanówcie się, czy aby na pewno musicie. Dla osób, które nie będą się spotykały, będą siedziały w domu – nagroda. Egzamin z Fotogrametrii II w sesji letniej tylko pisemny - bez ustnego. Życzę Wam zdrowia i rozsądku - do rychłego zobaczenia.
Drodzy Podchorążowie,
Jesteście żołnierzami, spadkobiercami podchorążych, którzy 190 lat temu nie bacząc na własne życie podjęli walkę z okupantem - Rosją Carską. Spadkobiercami podchorążych walczących w wojnie obronnej we wrześniu 1939 z Niemieckim i Radzieckim okupantem. Spadkobiercami podchorążych Armii Krajowej, którzy dowodzili plutonami Powstańczej Warszawy, dla których liczyła się tylko wolna Polska. Wydaje się, że dla kogoś kto wybrał służbę dla umiłowanej Ojczyzny i chce swoje życie związać ze służbą żołnierską, obecna sytuacja, szczególnie w porównaniu do lat wojny, nie jest trudna. Zdaję sobie sprawę, że będąc skoszarowanym w akademikach wojskowych bez przepustek, regularnych zajęć, w czasach napływających różnych informacji w internecie, jest Wam trudno - nie jesteście do takiej sytuacji przyzwyczajeni. Ale tak bywa, każde roczniki mają swoje Monte Casino. Podchorążowie bądźcie dumni z tego, że w sytuacji zagrożenia dla społeczeństwa (spowodowanej pandemią koronawirusa) Wy również będziecie mogli nieść pomoc dla naszych obywateli. Może nie będzie takiej konieczności, ale nie można jej wykluczyć. Bądźcie na to gotowi, ale na razie zdobywajcie wiedzę inżynierską i wojskową - to solidny fundament Waszej przyszłości.
Wszystkie zajęcia, które nie mogą być zrealizowane zdalnie, odbędą się później. Znoście te wszystkie niedogodności z dumą i honorem - cóż to przecież jest dla podchorążego WAT. Kierujcie się naszą dewizą „ Omnia Pro Patria” . Życzę Wam zdrowia i rozsądku - do rychłego zobaczenia. A w wolnych chwilach proponuję konkurs o najlepszą pracę (może być zespół max. 3 osobowy).
Dla podchorążych kierunku Geodezja i Kartografia - Szczegółowy Model geoprzestrzenny rozprzestrzeniania koronawirusa w Polsce od 1 przypadku zachorowania do obecnego.
Dla podchorążych kierunku Budownictwo - projekt bardzo taniego budynku na kwarantannę dla 1-2 osób do budowy w ciągu kilku godzin na okres wiosenno-letnio-jesienny.
Do przyznania nagrody finansowe I, II i III stopnia.
Dziekan
Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT
płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski