Zdjęcie grupowe uczestników ROBO 2021

W dniu 2 grudnia 2021 r. odbyła się VIII edycja Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności – ROBO” organizowanego przez Katedrę Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firmę ESRI Polska, dystrybutora oprogramowania ArcGIS.

Wśród zaproszonych gości i prelegentów była liczna grupa praktyków zajmująca się rozpoznaniem obrazowym w różnych obszarach Sił Zbrojnych RP, przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, uczelni wyższych, a także reprezentanci sektora bezpieczeństwa i obronności kraju.

Uroczystego otwarcia Sympozjum dokonał płk dr inż. Paweł Kamiński, zastępca Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. W ramach sesji plenarnej poświęconej roli i miejscu rozpoznania w systemie bezpieczeństwa mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień znamienitych prelegentów: Pani Agnieszki Nosal – Dyrektora Zarządzającego firmy ESRI, Pani Beaty Janowczyk - Szef Wydziału Oceny Ryzyka i Planowania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz płk dr inż. Rafała Dąbrowskiego, zastępcy dowódcy Ośrodka Rozpoznania Obrazowego.

Tematyka wystąpień prezentowanych podczas sesji tematycznych dotyczyła nowoczesnych metod przetwarzania zobrazowań z wykorzystaniem metod uczenia głębokiego (ang. deep learning) oraz integracji i analizy danych geoprzestrzennych w systemach informacji geograficznej. Poruszane zagadnienia ukazywały dużą aplikacyjność prezentowanych rozwiązań w sektorach bezpieczeństwa i obronności, m.in. w walce z pandemią SARS-CoV-2, pilnowaniu porządku publicznego czy ochronie granic Państwa.

Zgodnie z zamierzeniami organizatorów, Sympozjum stało się platformą do wymiany doświadczeń teoretyków i praktyków rozpoznania obrazowego, co można było zaobserwować nie tylko podczas obrad, ale także dyskusji na przerwach kawowych.

Pracownicy Katedry Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej serdecznie dziękują współorganizatorom – Firmie ESRI za wysiłek, jaki włożyli w organizację ROBO, a uczestnikom za aktywny udział, interesujące wystąpienia raz wysoką frekwencję.

Do zobaczenia na kolejnej, IX edycji ROBO w 2022 roku!

Organizatorzy Sympozjum