W dniach 23-25.05.2023 w Krakowie odbyła się konferencja InfraBIM zorganizowana przez InfraTEAM przy współpracy z Politechniką Krakowską oraz Śląską. Podczas tego wydarzenia odbył się konkurs FoodBridge na zbudowanie mostu z makaronu spaghetti. W konkursie wzięła udział drużyna reprezentująca WAT z KNS Budownictwo w składzie: Milena Żochowska, Aleksandra Niewczas oraz Julia Sado pod przewodnictwem opiekuna naukowego dr inż. Mieczysława Piechoty.
Zespół „My 3” reprezentujący naszą uczelnię oraz reprezentacje z całej Polski miały za zadanie w ciągu 5 godzin przygotować model mostu z makaronu spaghetti. Do zbudowania konstrukcji uczestnicy mogli wykorzystać 2 paczki makaronu spaghetti Lubella Classic nr 4 oraz 6 wkładów do kleju na gorąco. Most należało wykonać w taki sposób, aby możliwy był przejazd pojazdu o wymiarach 50x50 mm po specjalnie przygotowanym pomoście testowym. Most musiał posiadać minimum 3 węzły: środkowy i dwa skrajne oddalone od środkowe o 80 mm.
Celem konkursu było uzyskanie najwyższego wskaźnika W, zależnego od masy konstrukcji oraz masy przeniesionego przez konstrukcję obciążenia. Próba obciążeniowa została przeprowadzona na maszynie wytrzymałościowej, a jej celem było określenie maksymalnej siły, którą przeniesie badany model. Obciążenie było przekazywane do wybranego węzła konstrukcji poprzez belkę poprzeczną podwieszoną od spodu pomostu za pomocą linek stalowych. W tym roku obciążany był węzeł skrajny, ponieważ to on został wylosowany pierwszego dnia konkursu po zakończeniu budowania mostów. Montaż linek łączących węzeł konstrukcji z belką poprzeczną maszyny wytrzymałościowej wykonywali przedstawiciel zespołu konkursowego pod nadzorem członka Komisji. Dodatkowo zostało przeprowadzone głosowanie na nagrodę publiczności, które zdecydowało o najładniejszej konstrukcji.
Drużyna z naszej uczelni zajęła II miejsce w obydwu kategoriach przy masie własnej konstrukcji 137g przeniosła siłę 36,4N, wskaźnik W=27,09. Udział w tego typu wydarzeniu był dla naszego zespołu próbą zgrania, testem na umiejętność pracy w grupie i słuchanie drugiego człowieka. Ważną częścią przygotowania do konkursu było pogłębienie wiedzy na temat konstrukcji mostu. Było to również doskonale podsumowanie wiedzy zdobytej na studiach odnoście kratownic. Dzięki udziale w konkursie mogłyśmy poznać ludzi nie tylko z różnych krańców Polski, ale też świata którzy podzielili się z nami swoją wiedzą w szczególności na temat technologii BIM w budownictwie i jej wykorzystaniu w codziennej pracy.
KNS Budownictwo:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063573012821
Tekst: Aleksandra Niewczas, Milena Żochowska, Julia Sado
Zdjęcia: Aleksandra Niewczas, Milena Żochowska, Julia Sado, KN Pylon