logo ig
 

Dane adresowe:
Wojskowa Akademia Techniczna - Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji

Instytut Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji (IGG) (budynek 57 pok. 5)
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2; 00-908 Warszawa; tel./fax (+48) 261-83-96-92;
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zakłady Instytutu Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji (IGG)

1. Zakład Geodezji i Katastru (ZGK)

2. Zakład Systemów Informacji Geoprzestrzennej (ZSI)

3. Zakład Hydrometeorologii Wojskowej (ZHG)

4. Zakład Geodezji Wojskowej (ZGW)

Lista zbiorcza publikacji Instytutu

Badania Instytutu

folder Harmonogram zaliczeń poprawkowych

 

 

Dyrektor Instytutu Płk dr hab. inż. Krzysztof Pokonieczny, prof. WAT Z-ca dyrektora Instytutu Kpt. dr inż. Wojciech Dawid
Dyrektor Instytutu
Płk dr hab. inż. Krzysztof Pokonieczny, prof. WAT
Z-ca dyrektora Instytutu
Kpt. dr inż. Wojciech Dawid


Sekretariat:

Specjalista: mgr Marzena Janicka email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Specjalista: mgr Aleksandra Szyguła email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Z dniem 4 października 2019r., na podstawie Zarządzenia Rektora Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Instytut Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji został przekształcony w Instytut Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji. Głównym zadaniem Instytutu jest kształcenie kadry oficerskiej dla potrzeb służby wojskowej oraz inżynierów do realizacji zadań na rzecz gospodarki narodowej.

W ramach nowej struktury Instytutu funkcjonują:

  • Zakład Geodezji i Katastru;
  • Zakład Systemów Informacji Geoprzestrzennej;
  • Zakład Hydrometeorologii Wojskowej;
  • Zakład Geodezji Wojskowej;
  • Laboratorium Geodezji.

Instytut jest historycznym spadkobiercą:

  • Zakładu Geodezji (1953) w Fakultecie Wojsk Inżynieryjnych (1951),
  • Katedry Geodezji i Topografii (1957) w Wydziale Inżynieryjno-Saperskiem Fakultetu Wojsk Pancernych, Samochodowych i Inżynieryjnych (1958),
  • Katedry Geodezji i Topografii (1957) i Katedry Geodezji Wyższej i Astronomii (1961) w Wydziale Inżynierii Wojskowej i Geodezji (1962),
  • Instytutu Geodezji i Fotogrametrii (1979), zreorganizowanego i powiększonego Instytutu Geodezji i Meteorologii w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji (1979),
  • Instytutu Inżynierii Wojskowej (1995) w Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej,
  • Instytutu Inżynierii Lądowej i Geodezji (2003) w Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej,
  • Katedry Geodezji (2006) oraz Katedry Geoinformatyki i Teledetekcji (2006) w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji (2006),
  • Zakładów: Geodezji, Geomatyki Stosowanej, Fotogrametrii i Teledetekcji oraz Systemów Informacji Geograficznej (2008) w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji (2006)
  • Instytutu Geodezji (01.09.2012)

Pod koniec sierpnia 1953 roku płk Bronisław Dzikiewicz został skierowany do Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie miał zorganizować zakład geodezji i prowadzić wykłady oraz ćwiczenia z topografii, a następnie zorganizować specjalistyczne studia geodezji wojskowej. W 1957 roku został opracowany program do nauczania dla specjalności geodezja wojskowa, który rozpoczęto realizować od roku akademickiego 1957/58 w nowo utworzonej Katedrze Geodezji i Topografii.

W 1958 roku Fakultet Wojsk Inżynieryjnych przekształcono w Wydział Inżynieryjno-Saperski Fakultetu Wojsk Pancernych, Samochodowych i Inżynieryjnych. Okres ten charakteryzował się dynamicznym rozwojem dydaktyki, uruchamianiem bazy laboratoryjnej, kształtowaniem nowych specjalności, tworzeniem zespołów naukowo - badawczych i dydaktycznych.

W 1961 roku w ramach specjalności „geodezja wojskowa" została utworzona na Wydziale Inżynierii Wojskowej Katedra Geodezji Wyższej i Astronomii z dwoma pracowniami.

W roku 1962 powstaje Wydział Inżynierii Wojskowej i Geodezji, który w roku 1979 przekształca się w Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. Nowa struktura sprzyjała tworzeniu się zespołów naukowych podejmujących w szerszym zakresie prace badawcze użyteczne, w pierwszej kolejności w wojsku. Kadra otrzymywała liczne nagrody i wyróżnienia. Wzrasta poziom kształcenia i prestiż Wydziału. Postawiwszy na odpowiednim poziomie proces nauczania, obie katedry rozpoczęły prace naukowo-badawcze. Oto niektóre główne ich tematy: wyrównywanie dużych sieci geodezyjnych; szybkie zakładanie osnów geodezyjnych; zastosowanie promieni podczerwonych w geodezyjnych przyrządach pomiarowych. Przystąpiono do wykorzystania techniki laserowej wykorzystania autografów do opracowania zdjęć o zmiennej ogniskowej, opracowania map terenów o niewielkiej deniwelacji metodami stereofoto. Nastąpiła znaczna intensyfikacja prac habilitacyjnych i doktoryzacji kadry.

Od tego momentu następuje dynamiczny rozwój specjalności, tak w sferze dydaktycznej, jak i naukowej: w maju 1979 roku zostaje utworzony Instytut Geodezji i Fotogrametrii, a 15 września 1983 r. powstaje zreorganizowany i powiększony Instytut Geodezji i Meteorologii. W obu przypadkach przełożeni powierzyli kierownictwo twórcy instytutów płk prof. Stanisławowi Pachucie.

W strukturze instytutu funkcjonowały pierwotnie trzy, a następnie cztery zakłady, którymi kierowali nieetatowi kierownicy. Instytut był odpowiedzialny za kształcenie na kierunku geodezja i kartografii w trzech specjalnościach: geodezja wojskowa, rozpoznanie obrazowe oraz meteorologia. W roku 1994 nastąpiło połączenie Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji z Wydziałem Chemii i Fizyki Technicznej. Zmianie uległa struktura i powstał najpierw Instytut Inżynierii Wojskowej, który później przekształcił sie w Instytut Inżynierii Lądowej i Geodezji. Po rozdzieleniu wydziałów w 2005 roku najpierw panowała struktura katedralna, a następnie katedralno zakładowa. W 2012 roku decyzją Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji następuje powrót do struktury instytutowej z czterema zakładami.

Obecnie Instytut Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji kształci kadrę cywilną na dwóch kierunkach:

  • Inżynieria geoprzestrzenna;
  • Geodezja i kataster.

Ponadto prowadzi 3 specjalności wyłącznie dla studentów wojskowych (podchorążych):

  • Geoinformatyka

Specjalność obejmuje zagadnienia związane z numerycznym opracowaniem wojskowych map topograficznych a także wykonywaniem specjalnych pomiarów geodezyjnych. Podchorążowie zapoznają się z nowoczesnymi metodami przetwarzania i analizowania danych geograficznych w dedykowanych systemach informatycznych. Nauczą się w nich programować i udostępniać pozyskane dane przestrzenne przy wykorzystaniu geoportali.

  • Rozpoznanie obrazowe

Rozpoznanie obrazowe to jeden z priorytetowych obszarów rozwoju Sił Zbrojnych RP. Studenci tej specjalności zapoznają się z najbardziej zaawansowaną techniką służącą do pozyskiwania oraz przetwarzania obrazów lotniczych i satelitarnych. Realizują misje rozpoznawcze przy wykorzystaniu najnowocześniejszych systemów bezzałogowych, pozyskują obrazy ze śmigłowców rozpoznawczych oraz analizują je wykorzystując zaawansowane systemy informatyczne.

  • Meteorologia

Studenci specjalności „meteorologia” zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu prognozowania pogody metodami meteorologii synoptycznej. Uczą się realizować zadania w zakresie badania atmosfery technikami radarowymi i satelitarnymi oraz budowy i użytkowania meteorologicznych systemów pomiarowych i teleinformatycznych sieci wymiany danych. Po ukończeniu studiów potrafią wykorzystywać numeryczne modele prognoz pogody oraz są specjalistami w zakresie międzynarodowych przepisów i procedur zabezpieczenia lotów statków powietrznych oraz żeglugi okrętów Marynarki Wojennej RP.