<< powrót do Instytutu <<

  Dane adresowe:
Wojskowa Akademia Techniczna - Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji
Zakład Geodezji i Katastru (ZGK)
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2; 00-908 Warszawa (budynek 57 pok.6)
tel. (+48) 261-83-94-75

 

dr inż. Olga Matuk
Kierownik Zakładu
dr inż. Olga Matuk

Nauczyciele akademiccy:

  1. dr inż. Olga Matuk - kierownik
  2. prof. dr hab. inż. Janusz Bogusz
  3. dr hab. inż. Anna Kłos
  4. dr inż. Ryszard Sołoducha, prof. WAT
  5. dr inż. Jerzy Saczuk
  6. dr inż. Tomasz Wojciechowski
  7. dr inż. Artur Leńczuk
  8. mgr inż. Dorota Latos
  9. mgr inż. Marcin Lisowski

Technik: w/w

Dane kontaktowe w/w osób w dziale - PRACOWNICY

Zakład Geodezji i Katastru prowadzi zajęcia dydaktyczne mające na celu przygotowanie studentów do pracy w branży geodezyjnej oraz w administracji związanej z katastrem nieruchomości, a także gospodarowaniem nieruchomościami i gruntami.

W ramach dydaktyki Zakład kładzie nacisk m. in. na:          

  • Geodezję szczegółową i podstawową. Studenci uczą się metod klasycznych pomiarów geodezyjnych, w tym niwelacji, tachimetrii, pomiarów satelitarnych (GNSS).
  • Geodezję inżynieryjną obejmującą badania odkształceń i przemieszczeń konstrukcji inżynierskich, geodezyjne opracowanie danych projektowych oraz danych do wyniesienia w teren.
  • Pomiar i monitorowanie deformacji terenu.
  • Techniki satelitarne w geodezji, np. zastosowanie technik GNSS i innych metod satelitarnych do pomiarów precyzyjnych, czy monitoringu ruchu płyt tektonicznych.
  • Geodezję obszarów rolnych i leśnych, w tym na zagadnienia związane ze scalaniem i wymianą gruntów, ustalaniem granic, a także monitorowaniem zmian w użytkowaniu gruntów.
  • Kataster i gospodarkę nieruchomościami, w tym na zasady funkcjonowania katastru nieruchomości, systemy ewidencji gruntów oraz prawne i administracyjne aspekty zarządzania przestrzenią.

Ćwiczenia terenowe i praktyki studenckie

Integralną częścią kształcenia w Zakładzie Geodezji i Katastru są ćwiczenia terenowe oraz praktyki studenckie. Dzięki nim studenci zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie:

  • Wykonywania pomiarów terenowych z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów geodezyjnych.
  • Opracowywania map katastralnych i inżynierskich, metod pozyskiwania i analiz danych terenowych, wykonywania geodezyjnych inwentaryzacji powykonawczych.
  • Opracowania danych pomiarowych, realizacji zaawansowanych analiz przestrzennych, modelowania 3D, wykonywania profili terenowych, NMT i NMTP.
  • Pracy w zespole przy projektach związanych z pomiarami inżynierskimi i katastralnymi.

Obszar działalności naukowo – badawczej Zakładu obejmuje:

  • Nowoczesne techniki pomiarowe, w tym badania nad wykorzystaniem zaawansowanych technologii GNSS, radarów i bezzałogowych statków powietrznych w geodezji i kartografii.
  • Kataster i gospodarkę przestrzenną, które koncentrują się na badaniach związanych z optymalizacją zarządzania przestrzenią, modernizacją katastru oraz oceną wartości nieruchomości, a także badaniach nad systemami katastralnymi, w tym harmonizacją systemów ewidencji gruntów w kontekście międzynarodowym oraz cyfryzacją procesów związanych z zarządzaniem nieruchomościami.
  • Monitorowanie obiektów inżynierskich, w tym kontrolę stabilności dużych konstrukcji pod kątem osiadań i deformacji w czasie eksploatacji, tworzenie trójwymiarowych modeli obiektów inżynierskich.
  • Badania dynamiki Ziemi, w tym badania rotacji Ziemi i zmian w jej ruchu obrotowym z wykorzystaniem satelitów i stacji kosmicznych do monitorowania dynamiki Ziemi.
  • Analizy związane z wykorzystaniem współczesnych technik satelitarnych w wyznaczaniu kształtu Ziemi oraz konserwacji układów odniesienia.
  • Badania zakłóceń i dokładności sygnałów GNSS, w tym wpływu atmosfery na precyzję pomiarów.
  • Zastosowania nawigacyjnych systemów satelitarnych w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa oraz gospodarce narodowej,

Pracownia pomiarów geodezyjnych
Pracownia pomiarów geodezyjnych jako jednostka organizacyjna, prowadzi działalność naukowo- badawczą w zakresie utrzymywania funkcjonowania krajowego centrum Infrastruktury Badawczej Danych GNNS w tym sieci EPN oraz prowadzi prace rozwojowe dotyczące systemów nadawczych i odbiorczych globalnych systemów satelitarnych. Dodatkowo, pracowania rozwija autonomiczne systemy pomiarowe i prowadzi prace badawcze nad wdrożeniami automatyzacji procesów pomiarowych do monitoringu obiektów budowalnych.