Baza zdjęć wydziału
Informacje - opłaty
Ogłoszenia - akcje
System Wsparcia
Baza o studentach
Przydatne strony
Baza zdjęć wydziału
Informacje - opłaty
Ogłoszenia - akcje
System Wsparcia
Baza o studentach
Przydatne strony
Na podstawie decyzji Nr 15/RKR/2014 z dnia 27 lutego 2014r. Rektora Wojskowej Akademii Technicznej, oraz uchwały Nr 59/WAT/2014 Senatu Wojskowej Akademii Technicznej z dnia 27 listopada 2014r. czesne za semestr w roku akad. 2014/2015 student jest zobowiązany wnieść jednorazowo przed rozpoczęciem semestru.
czytaj więcej...Informujemy, że studenci i wykładowcy WIG, mogą założyć w CCP swoje konto, spełniając odpowiednie kryteria rejestracji, czyli podać w formularzu rejestracyjnym prawidłowe dane. Cały prawidłowy proces rejestracji został opisany w linku menu POMOC CENTRUM.
czytaj więcej...Od 01.07.2023 roku obowiązuje nowy harmonogram pracy Dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Szczegółowy harmonogram podajemy poniżej.
czytaj więcej...Uwaga studenci, doktoranci, absolwenci.
Komisja Rekrutacyjna programu Erasmus +
Informujemy, że do 26.10.2018 r. w budynku nr 100 w pokoju nr 88 przyjmujemy dokumenty aplikacyjne na wyjazd w ramach programu Erasmus+ na studia w roku w semestrze letnim w roku akademickim 2018/2019 i praktykę w roku akademickim 2018/2019.
Porozumienie zostało zawarte w dniu 16.12.2016 r. w Warszawie pomiędzy: Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego reprezentowaną przez: prof. dr. hab. inż. Adama Stolarskiego - Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, a Wydawnictwem SIGMA-NOT Sp. z o. o., wydawcą miesięcznika Materiały Budowlane, reprezentowanym przez: Krystynę Wiśniewską - Pełnomocnika Zarządu, Redaktor Naczelną miesięcznika Materiały Budowlane w sprawie wzajemnej współpracy.
czytaj więcej...Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa współpracuje z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. W dniu 13.03.2014 odbyło się spotkanie sygnatariuszy umowy ramowej o współpracy między Warszawskim Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa WACETOB i Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji. Spotkaniu przewodniczył Dziekan WIG prof. dr hab. inż. Ireneusz Winnicki. WACETOB reprezentowali: prezes dr inż. Olgierd Sielewicz i dr inż. Tomasz Wojtkiewicz. W dyskusji uczestniczyli również prof. dr hab. inż. Adam Stolarski, dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak – dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej WIG oraz dr hab. inż. Wojciech Dornowski – kierownik Zakładu Inżynierii Wojskowej.
czytaj więcej...10 czerwca 2011r. w siedzibie GEODETY odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie a redakcją miesięcznika. Umowa dotyczy współpracy w zakresie wymiany doświadczeń, a także konsultacji dydaktycznych i naukowych w zakresie szeroko pojętej geodezji i kartografii. Obejmie między innymi popularyzację osiągnięć Wydziału na łamach GEODETY i portalu Geoforum.pl oraz promowanie czasopisma wśród nauczycieli i studentów WAT.
Umowa współpracy pomiędzy Leica Geosystems a Akademią została podpisana w dniu 23.02.2007. Z ramienia Leica podpisywał dyrektor zarządzający - Pan Dariusz Skiba. Na spotkaniu byli: dziekan WIG prof. Ireneusz Winnicki, prodziekan dr hab.inż. Mariusz Figurski oraz Szef Katedry Geodezji dr hab.inż. Andrzej Klewski. Leica Geosystems oferuje szeroki zakres produktów, rozwiązań oraz usług dla wielu różnych branż, w szczególności w zakresie technik pomiarów geodezyjnych, a jednocześnie Akademia zainteresowana jest wdrażaniem tych rozwiązań do procesu dydaktycznego i badawczego.
czytaj więcej...W dziale tym zamieszczane będą ogłoszenia o pracy dla praktykantów, stażystów i specjalistów w dziedzinie budownictwa i geodezji. Osoby prywatne i firmy mogą zamieszczać tutaj swoje ogłoszenia. W tym celu prosi się zainteresowane osoby o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny (+48) 261-83-74-21 z administratorem systemu w dniach roboczych od godz. 9.00-16.00. W treść e-mail należy podać wszelkie niezbędne dane merytoryczne i kontaktowe o ofercie pracy.
czytaj więcej...CYPE, wiodąca hiszpańska firma z 40-letnim doświadczeniem z siedzibą w Alicante, tworząca oprogramowanie dla architektury, inżynierii i budownictwa poszukuje pracowników.
czytaj więcej...STB BUDOWNICTWO jest spółką wykonawczą działającą w ramach grupy firm pod parasolem STB KONCEPT. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów inwestycyjnych sklepów wielkopowierzchniowych oraz parków handlowych.
czytaj więcej...STB BUDOWNICTWO jest spółką wykonawczą działającą w ramach grupy firm pod parasolem STB KONCEPT. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów inwestycyjnych sklepów wielkopowierzchniowych oraz parków handlowych.
czytaj więcej...
![]() |
Dane adresowe: Wojskowa Akademia Techniczna Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego (ZTFR) ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2; 00-908 Warszawa (budynek 58 pok. 21) tel. (+48) 261-83-90-21 |
Kierownik Zakładu
dr inż. Piotr Walczykowski, prof. WAT
Nauczyciele akademiccy:
Dane kontaktowe w/w osób w dziale - PRACOWNICY
W zakres prac naukowo-badawczych Zakładu wchodzą następujące zagadnienia :
Projekty realizowane w latach 2010 - 2020
Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego posiada bardzo dobrze wyposażone pracownie oraz stanowiska do pozyskiwania i przetwarzania informacji obrazowej i danych przestrzennych. Pozyskane dane przetwarzane są w wysoce specjalistycznych Systemach Informacji Przestrzennej. Wyniki tych opracowań mogą być wykorzystane w zakresie rozpoznania wojskowego i szeroko rozumianej geoinformatyki.
Na wyposażeniu Zakładu znajduje się szereg Bezzałogowych Statków Latających, które wykorzystywane są jako nośniki sensorów teledetekcyjnych, w tym:
Zbudowane jest na bazie nowoczesnych skanerów: impulsowego Leica P40 oraz fazowego Faro Focus 3D. W skład wyposażenia wchodzą również komputery sterujące pracą skanerów oraz specjalistyczne oprogramowanie do przetwarzania danych: Leica Cyclone, Faro Scene, Cloud Compare, Autodesk REVIT
Stanowisko do wyznaczania dokładności geometrycznej i parametru intensywności odbicia promienia lasera składające się z szeregu testów (3D, barwnych, skalnych, materiałowych)
Wyposażone w sensory służące do pozyskiwania obrazów w różnych zakresach widma elektromagnetycznego od UV do IR. Zobrazowania pozyskiwane są techniką fotograficzną oraz video. Pozyskiwane dane obrazowe rejestrowane są na profesjonalnych rejestratorach cyfrowych jak również w wysokowydajnej macierzy dyskowej. Do przetwarzania zobrazowań został stworzony system informatyczny. Stanowisko jest mobilne - istnieje możliwość jego montażu na śmigłowcu (samolocie) i prowadzenia badań w locie.
Stanowisko pozyskiwania i przetwarzania widmowych charakterystyk odbicia zbudowanego w oparciu o spektroradiometry ASD FieldSpec OS oraz ASD Fieldspec4 Wide-Res oraz oświetlenie (ASD Illuminator Lamps). Pozwala ono na pomiar widmowych charakterystyk spektralnych w zakresie od 350 do 2500 nm. Wyniki pomiarów są zapisywane na komputerowych nośnikach danych.
W skład wyposażenia wchodzą profesjonalne kamery termalne FLIR oraz specjalistyczne oprogramowanie.
Stanowisko pozyskiwania i przetwarzania hiperspektralnych danych obrazowych zbudowane w oparciu o kamery MicroHyperspec A-series VNIR oraz X-series NIR firmy Headwall. Stanowisko umożliwia pozyskiwanie oraz analizę danych obrazowych w zakresie od 380 nm do 1700 nm. Wyniki pomiarów są zapisywane na komputerowych nośnikach danych.
Wyposażone w sensory służące do pozyskiwania obrazów w różnych zakresach widma elektromagnetycznego od UV do IR. Zobrazowania pozyskiwane są techniką fotograficzną oraz video. Pozyskiwane dane obrazowe rejestrowane są na profesjonalnych rejestratorach cyfrowych jak również w wysokowydajnej macierzy dyskowej. Do przetwarzania zobrazowań został stworzony system informatyczny. Stanowisko jest mobilne - istnieje możliwość jego montażu na śmigłowcu (samolocie) i prowadzenia badań w locie.
Ponadto, Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego dysponuje nowoczesnymi stanowiskami komputerowymi dedykowanymi do przetwarzania i analizy danych pozyskanych z sensorów teledetekcyjnych.
Wykorzystywane oprogramowanie:
Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego zapewnia realizację kształcenia studentów wojskowych kierunku Geodezja i Kartografia na specjalności Rozpoznanie Obrazowe. Prowadzi studia podyplomowe "GIS, Fotogrametria i Teledetekcja w Gospodarce Narodowej, Obronie Kraju i Ochronie środowiska" oraz kursy specjalistyczne z zakresu analizy i interpretacji danych z rozpoznania obrazowego. Pracownicy Zakładu Teledetekcji i Fotogrametrii prowadzą również zajęcia na studiach I i II stopnia kierunku Inżynieria Geoprzestrzenna.
Udział w realizacji międzynarodowego Traktatu "Open Skies”
Traktat „Open Skies” jest jednym z międzynarodowych porozumień leżących u podstaw poprawy bezpieczeństwa narodowego państw. Jego funkcjonowanie w głównej mierze polega na możliwości wykonywania określonej liczby lotów obserwacyjnych nad terytorium innych sygnatariuszy Traktatu i pozyskiwaniu własnych wiarygodnych danych obrazowych. Dane uzyskane podczas tych lotów służą interesom polityki bezpieczeństwa państw.
Pracownicy Zakłady Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego od wielu lat biorą czynny udział we wszystkich aspektach Traktatu Open Skies.
Zespół bierze aktywny udział w misjach obserwacyjnych pasywnych, czyli lotach innych sygnatariuszy nad terytorium Polski, jak również w aktywnych lotach obserwacyjnych nad terytorium Rosji, Białorusi oraz Ukrainy. Przedstawiciele Zakładu reprezentują również Polskę na spotkaniach kilku eksperckich grup roboczych odbywających się kilka razy w roku w siedzibie OBWE w Wiedniu: grupa robocza do spraw sensorów (IWGS), do spraw zasad i procedur (IWGRp) oraz do spraw certyfikacji (IWGC).
Zespół wykonał serię obszernych badań, których wyniki zostały jednogłośnie zaakceptowane i przyjęte do realizacji przez państwa członkowskie Traktatu. Wyniki tych prac wykorzystywane są zarówno podczas międzynarodowych certyfikacji nowych sensorów jak i podczas rutynowych misji obserwacyjnych. Prace badawcze, a w szczególności autorskie oprogramowania do planowania i śledzenia misji, prowadzenia badań sensytometrycznych oraz do archiwizacji pozyskanych zobrazowań znacząco wpłynęły na prace sygnatariuszy Traktatu.
Wiedza merytoryczna i zaangażowanie Zespołu w prace na rzecz Traktatu stawia Polskę jako jedno z czołowych Państw tego porozumienia zarówno w kwestiach naukowych, jak i w aspekcie jego realizacji. Od 2013 przedstawiciel Zakładu Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego prowadzi serię wykładów na corocznym kursie "Open Skies Orientation Course" w renomowanej szkole NATO w Oberammergau w Niemczech.