Uczniowie drugich i trzecich klas XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie odwiedzili 15 lutego 2024 r. Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. W ramach Otwartych Labów WAT młodzież zapoznała się z ofertą dydaktyczną oraz zwiedziła wybrane laboratoria Wydziału.
Z uczniami spotkała się Pani prodziekan dr inż. Agata Orych, która zachęcała ich do podjęcia studiów na Wydziale. Na życzenie dyrekcji szkoły, skupiono się przede wszystkim na kierunkach geodezyjnych oferowanych przez WIG. Została przedstawiona oferta dydaktyczna Wydziału, z podkreśleniem nowych kierunków jednolitych studiów magisterskich dla studentów cywilnych. Podkreślono atuty naszego wydziału, w tym m.in., młodą i doświadczoną kadrę, nowoczesne wyposażenie laboratoriów w wysokiej jakości sprzęt specjalistyczny, przyjazną atmosferę studiowania oraz korzyści płynące ze studiowania na pięknym zielonym kampusie.
W ramach wizyty w laboratoriach Wydziału uczniowie mieli okazję zapoznać się z pięcioma zakresami tematycznymi:
Techniki obrazowania Ziemi
Prof. Ireneusz Ewiak zaprezentował możliwości wykorzystania fotogrametrii lotniczej i satelitarnej w geodezji oraz w środowiskach z nią niezwiązanych. Licealiści mieli możliwość obserwacji stereoskopowej terenu za pomocą specjalnych okularów 3D. Mgr inż. Klaudia Pasternak przedstawiła możliwości i wyniki skanowania laserowego różnych obiektów (pomieszczenia biurowe, obiekty zabytkowe) oraz ich modelowania 3D.
Nowoczesne systemy pomiarowe
Mgr inż. Dorota Latos i dr inż. Tomasz Wojciechowski zaprezentowali możliwości i zastosowanie nowoczesnych instrumentów geodezyjnych (niwelatorów kodowych, dalmierzy bezlustrowych i robotycznych) w geodezji klasycznej, monitoringu geodezyjnym oraz badaniu przemieszczeń, których rozwój na przestrzeni ostatnich lat zwiększył dokładności pomiarów i znacząco usprawnił pracę geodety.
Drony
Mgr inż. Marcin Lisowski zaprezentował nowoczesne bezzałogowe systemy pomiarowe (drony latające, pływające oraz podwodne), a także specjalistyczne narzędzia pomiarowe do pozyskiwania geodanych pod powierzchnią ziemi i skaningu naziemnego. Prowadzący, przedstawił ich zastosowanie i możliwości ich wykorzystania we współczesnej geodezji.
Nawigacja satelitarna
Prof. Araszkiewicz wyjaśnił ogólną zasadę wyznaczania położenia z globalnych systemów nawigacji satelitarnej oraz przedstawił jaka jest ich rola w badaniu kształtu i rozmiaru Ziemi. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć profesjonalny sprzęt pomiarowy wykorzystywany przez pracowników naukowych Wydziału.
Systemy geoinformatyczne
Prof. Mościcka zaprezentowała sposoby opracowywania map dla osób niewidomych i słabowidzących (tyflomap), z wykorzystaniem nowoczesnych niskokosztowych technik druku (np. Druk 3D, UV). Uczniowie narysowali na papierze puchnącym mapy, które z wykorzystaniem specjalnej wygrzewarki zostały wyniesione do formy dotykowej. Niektóre z wykonanych przez uczniów map niewiele różniły się od map wykonywanych na WAT z wykorzystaniem komputera i specjalistycznego oprogramowania!
Uczniowie mieli również okazję spotkać się z przedstawicielami studentów w ramach sesji poprowadzonej przez Przewodniczącą Wydziałowej Rady Samorządu Studentów WIG Wiktorię Wiszniewską. Studenci opowiadali o swoich doświadczeniach na WIG WAT, o bogatej ofercie zajęć i kół zainteresowań dostępnych na WAT, jak również o różnych wydarzeniach studenckich takich jak pikniki studenckie.
Mamy nadzieję w najbliższych latach zobaczyć jak najbardziej liczną grupę absolwentów XLV LO w murach naszego Wydziału.