Logo NATO

Informujemy, iż został zakończony kolejny trzeci międzynarodowy projekt NATO pt. „Critical Energy Infrastructure Protection: Innovative Structures and Materials for Blast and Ballistic Protection” który uzyskał dofinansowanie w konkursie w ramach programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa” i był realizowany przez Wydział Inżynierii Lądowej WAT wspólnie z Ecole Militaire Polytechnique w Algierze z udziałem 6 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz krajów partnerskich NATO.

Głównym celem projektu była wymiana wiedzy i know-how obejmująca zarówno aspekty naukowe jak i prawne pomiędzy specjalistami zajmującymi się ochroną krytycznej infrastruktury energetycznej w NATO i krajach partnerskich - w szczególności dotyczy to rozwoju konstrukcji ochronnych obciążonych dynamicznie z uwzględnieniem szybkości odkształcenia i wrażliwości na temperaturę materiałów konstrukcyjnych. Długotrwałym efektem projektu jest książka publikowana w serii naukowej NATO przez IOS Press, związana z tematyka rozwoju nowoczesnych technologii systemów ochrony technicznej dla zapewnienia bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury energetycznej skoncentrowanej na obiektach inżynierii lądowej (link do publikacji: https://www.iospress.com/catalog/books/critical-energy-infrastructure-protection). 

Okładka Critical Energy Infrastructure Protection

Poprzedni projekt realizowany w ramach tego programu NATO pt. „Critical Infrastructure Protection - Best Practices and Innovative Methods of Protection” wspólnie międzynarodowym uniwersytetem Universiapolis w Agadirze (Maroko) w którym uczestniczyli przedstawiciele 9 krajów NATO oraz partnerskich partnerskich, został zakończony w maju 2019 r. (link bezpośredni: https://www.wig.wat.edu.pl/index.php/aktualnosci/676-projekty-sps-nato).