Projekt AZOR I miejsce w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej

Zespół z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji w składzie ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz kpr. pchor. Konrad Mikszewicz, pod opieką mgr inż. Marcina Lisowskiego zajął I miejsce w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na projekt nowego drona dla Sił Zbrojnych RP w kategorii BSL/BSM operacyjno - rozpoznawcze.

Projekt pod kryptonimem AZOR (Autonomiczny Zespół Obrazowania Rozpoznawczego) pozwala na detekcję i identyfikację obiektów znajdujących się pod  powierzchnią wody, analizę typu i miąższości dna, tworzenie modeli przestrzennych dna oraz generowanie obrazów sonarowych . System ten składa się z trzech bezzałogowych systemów morskich, modułu nawigacji oraz modułu analiz. BSM może być wykorzystany w dwóch wersjach: BSM z pełnym wyposażeniem pozwalającym na wykonanie misji trwających nawet dobę oraz BSM w wersji mini, którą tworzy sam napęd, co znacznie zmniejsza jego wymiary i wagę, jednak negatywnie wpływa na  odporność na fale oraz skraca czas pracy do ok. 1h. Za integrację wszystkich trzech BSM odpowiada moduł nawigacji, którego zadaniem jest wyznaczenie tras poruszania się systemów na podstawie zaznaczonego obszaru. Oprogramowanie zapisuje odpowiednio przygotowane pliki w chmurze, skąd użytkownik może je wczytać do urządzenia.


Film: Konkurs MON na opracowanie i realizację projektu systemów bezzałogowych

Ostatnim elementem Autonomicznego Zespołu Obrazowania Rozpoznawczego jest moduł analiz odpowiedziany za wykrycie i identyfikację obiektów na dnie zbiorników wodnych, analizę typu i miąższości dna, tworzenia modeli przestrzennych dna oraz generowanie obrazów na podstawie danych zapisanych w poszczególnych kanałach echosondy. Dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego oraz głębokich sieci neuronowych, analizy te wykonywane są automatycznie i nie wymagają ingerencji człowieka.

AZOR może zostać wykorzystany m.in. przez Wojska Obrony Terytorialnej (jako wsparcie w poszukiwaniu ludzi i mienia podczas katastrof naturalnych, a także pomóc ocenić skalę podtopień), Wojska Pancerne i Zmechanizowane (planowanie przepraw, ocena możliwości przejazdu pojazdów kołowych i gąsienicowych, detekcja obiektów znajdujących się na dnie zbiorników), pododdziały saperskie i patrole rozminowania (poszukiwanie niewybuchów), bataliony drogowo - mostowe (wsparcie na etapie planowani projektowania przepraw wodnych), Marynarkę Wojenną (badanie portów na potrzeby konserwacji, badania sonarowe, monitoring) czy Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego (wsparcie analiz terenu i uzupełnienie wojskowej informacji geograficznej na temat akwenów wodnych).

Zespół z WIG w składzie ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz kpr. pchor. Konrad Mikszewicz, pod opieką mgr inż. Marcina Lisowskiego
Zespół z WIG w składzie ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz kpr. pchor. Konrad Mikszewicz, pod opieką mgr inż. Marcina Lisowskiego