Robo 2023 - relacja

14 grudnia 2023 r. w Klubie WAT odbyła się jubileuszowa, X edycja Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności - ROBO”, organizowanego przez Katedrę Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firmę ESRI Polska, dystrybutora oprogramowania ArcGIS.

Wśród licznej grupy Gości i Prelegentów zaproszonych do udziału w tym ważnym Wydarzeniu, znaleźli się przedstawiciele różnych obszarów Sił Zbrojnych RP, organów administracji rządowej i samorządowej, uczelni wyższych, a także reprezentanci sektora bezpieczeństwa i obronności kraju, którzy w swojej codziennej służbie i pracy zajmują się szeroko rozumianym rozpoznaniem obrazowym.

Tematyka poszczególnych wystąpień w ramach tegorocznej edycji Sympozjum była niezwykle zróżnicowana i pozwoliła Uczestnikom spojrzeć na dane obrazowe z nieco szerszej, niekoniecznie oczywistej perspektywy, obejmującej pełny cykl życia obrazu - począwszy od (niejednokrotnie niezwykle złożonych) procedur, związanych z jego pozyskaniem (na przykładzie pracy segmentu naziemnego satelitarnego systemu obserwacji Ziemi), poprzez weryfikację i korekcję tychże danych przed udostępnieniem ich Klientowi (na przykładzie działań podejmowanych przez GUGiK), ich wykorzystanie w różnych dziedzinach życia (w rozpoznaniu geoprzestrzennym i obrazowym, w bezpieczeństwie narodowym i kwestiach związanych ze zróżnicowanym rozwojem, w pracach realizowanych przez GUS, w służbie pożarniczej, leśnictwie), skończywszy na konieczności ponownego ich pozyskania, celem aktualizacji zmian, powstałych w wyniku procesów zachodzących w dynamicznie rozwijającym się Świecie.

Zgodnie z tradycją, w dniu poprzedzającym ROBO odbyły się warsztaty z obsługi oprogramowania ArcGIS oraz SARscape w trakcie których, Uczestnicy mieli okazję poznać proces rozwiązywania rzeczywistych problemów, z jakimi w swojej codziennej pracy mierzą się profesjonalni analitycy.

Tegoroczne Sympozjum ROBO cieszyło się rekordowym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięło udział ponad 230 uczestników. Dziękujemy firmom ESRI POLSKA, Planet oraz SARMap za znakomitą współpracę przy organizacji tegorocznego Sympozjum, a wszystkim uczestnikom za niezwykle liczne przybycie i wyjątkowo przyjazną atmosferę.

Do zobaczenia na kolejnej, XI edycji ROBO w 2024 roku!