Otwarcie budynku KRO

W dniu 26.09.2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie budynku Katedry Rozpoznania Obrazowego, najmłodszej jednostki organizacyjnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. Wśród znamienitych gości, którzy wzięli udział w wydarzeniu należy wymienić Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej płk prof. dr hab. inż. Przemysława Wachulaka, Dyrektora Departamentu Innowacji MON płk. Marcina Górkę oraz Z-cę Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON płk. Jacka Sankowskiego, szefa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk. Leszka Paszkowskiego, Szefa Ośrodka Rozpoznania Obrazowego płk. Tomasza Malimona, Dyrektor zarządzającą ESRI Polska Panią Agnieszkę Nosal oraz wielu innych.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Rektor WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, Dyrektor Departamentu Innowacji MON płk Marcin Górka oraz Z-ca Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON płk Jacek Sankowski. Poświęcenia budynku dokonali Proboszcz ks. kan. płk Andrzej Piersiak oraz kapelan WAT ks. ppor. Piotr Woszczyk.

„Stanęliśmy w obliczu inwestycji, o której do niedawna nawet nie śmieliśmy marzyć, a dzisiaj staje się ona rzeczywistością. Nie zaprzepaścimy tej szansy” – podkreślił w wystąpieniu Dziekan płk Kędzierski.

W nowoczesnym budynku będą realizowane badania naukowe oraz szkolenia w zakresie rozpoznania obrazowego – kluczowego kierunku rozwoju sił zbrojnych. W niedalekich planach jest również obsługa misji satelitarnych przez podległe Katedrze Centrum Operacji Satelitarnych. Inwestycja powstała ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, a jej budowa trwała dwa lata.

Powstała 1 czerwca 2021 r. na bazie Zakładu Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego Katedra Rozpoznania Obrazowego to przykład tego jak skutecznie można implementować technologie satelitarne w programie edukacyjnym na uczelniach wyższych. Celem tych działań jest reagowanie na potrzeby zarówno wojska, któremu należy zapewnić dostęp do aktualnej informacji rozpoznawczej na różnych poziomach, ale również potrzeby rynku cywilnego, który poszukuje pracowników przygotowanych do pracy w tak dynamicznie i prężnie rozwijającym się sektorze kosmicznym.

Namacalnym dowodem tego, że KRO wpisuje się w trendy rozwoju satelitarnego obrazowania Ziemi jest utworzone w czerwcu 2022 r. Centrum Operacji Satelitarnych, bezpośrednio jej podlegające. Jest to wciąż formująca się komórka, przed którą postawiono zadania nie tylko szkoleniowe. Obecnie głównym jego elementem jest w pełni funkcjonalny symulator satelity radarowego tzw. flatsat. Nie jest on wyniesiony na orbitę, ale na Ziemi służy do sprawdzenia poprawności zaplanowanych przez operatorów manewrów. Jeszcze większym, bo zupełnie nowym wyzwaniem będzie obsługa konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych (pierwszy zostanie wyniesiony na orbitę pod koniec 2024 roku), powstających w ramach projektu PIAST i zadaniowanych z wykorzystaniem stacji naziemnej wyposażonej w antenę nadawczo – odbiorczą o średnicy 3,7m. Jest to przedsięwzięcie bardzo rozwojowe, gdyż stacja naziemna została tak skonfigurowana by mogła w przyszłości obsługiwać kolejne misje satelitarne, których Centrum z pewnością się podejmie. Chodzi tutaj zarówno o zadaniowanie jak i odbiór satelitarnych danych obrazowych np. z satelitów komercyjnych, nawet tych o bardzo wysokiej rozdzielczości. Ponieważ każda misja satelitarna, w którą zaangażuje się COS wymusi na kadrze całodobową gotowość operacyjną, zespół musi się stale powiększać by wypełnić zadania sterowania satelitami, a nawet realizacji klienckich zapotrzebowań na dane obrazowe.

Studenci będą zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, które stosowane jest przez duże centra satelitarne na całym świecie, zaplanują misję obserwacyjną i pozyskają w czasie rzeczywistym prawdziwe zobrazowania. Jak wiadomo polskie siły zbrojne dążą do osiągnięcia autonomii i niezależności w dostępie do rozpoznawczych danych obrazowych. Musi się to wiązać z budowaniem krajowych zdolności kosmicznych co bez współpracy ośrodków naukowych i firm komercyjnych również się nie powiedzie. Zlokalizowanie stacji naziemnej na terenie uczelni będzie kolejnym krokiem przybliżającym wojsko i służby mundurowe do założonego celu

Przyszłość Katedry to nie tylko rozwijanie zdolności w dziedzinie planowania misji satelitarnych, ale również misji bezzałogowych i fotolotniczych, które wspierają zarządzanie kryzysowe szybką informacją rozpoznawczą. Katedra dysponuje już m. in. systemami FlyEye, Tiguar, czy kamerą fotogrametryczną FaceOne.

Dając studentom dostęp do takich technologii pokazuje się im tylko namiastkę wszystkich możliwości, ale jednocześnie budzi się w nich ciekawość i ambicję do dalszego rozwoju i szukania innowacji.