W dniu 1 grudnia 2020 r. odbyła się VII edycja Sympozjum „Rozpoznanie Obrazowe w Bezpieczeństwie i Obronności – ROBO” organizowanego przez Zakład Teledetekcji, Fotogrametrii i Rozpoznania Obrazowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz firmę ESRI Polska, dystrybutora oprogramowania ArcGIS.

Sympozjum ROBO już na stałe wpisało się do kalendarza przedstawicieli nauki oraz praktyków z dziedzin systemów informacji geograficznej i rozpoznania obrazowego. Ze względu na pandemię, tym razem Sympozjum przybrało formułę spotkania on-line i mimo wszystko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podczas spotkania on-line mieliśmy okazję wysłuchać interesujących wystąpień znamienitych prelegentów: dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT płk prof. dr. hab. inż. Michała Kędzierskiego, dyrektora zarządzającego ESRI Polska Pana Tomasza Stachury, zastępcę Dyrektora Instytutu Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji dr. hab. inż. Damiana Wierzbickiego, prof. WAT oraz eksperta z firmy ESRI Polska, Pana Macieja Piaskowskiego.

W trakcie prelekcji podkreślono rolę, jaką Wojskowa Akademia Techniczna spełnia w kształceniu specjalistów z rozpoznania obrazowego SZ RP, omówiono w jaki firma ESRI Polska wspiera w walce z pandemią organy administracji wszystkich szczebli, zaprezentowano obecne trendy i kierunki rozwoju opracowań fotogrametrycznych z niskiego pułapu, a także przedstawiono nowoczesne narzędzia analizy danych rastrowych z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS Pro.

Po wystąpieniach nawiązała się owocna dyskusja. Trwająca pandemia to obecnie jedno z największych wyzwań dla całego świata. Potwierdziła ona jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa kraju odgrywa zarządzanie kryzysowe. Rozpoznanie Obrazowe oraz Systemy Informacji Geograficznej wspierają zarządzanie kryzysowe we wszystkich jego fazach, od opracowania planów reagowania i łagodzenia skutków poprzez koordynację działań związanych z reagowaniem i zarządzaniem zasobami po zarządzanie działaniami naprawczymi. Dziękujemy firmie ESRI POLSKA za znakomitą współpracę przy organizacji tegorocznego Sympozjum, a wszystkim uczestnikom za tak liczny udział.

Wysoka frekwencja dowodzi, że takie spotkania są potrzebne. Żywimy ogromną nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się już w tradycyjnej formule.