W dniach 25-26 maja 2023 r. odbyła się X edycja Ogólnopolskiego Konkursu ,,Wybudujemy wieżę’’ organizowana przez SGGW w Warszawie, w którym brał udział zespół z KNS Budownictwo.  W konkursie mogły brać udział drużyny trzyosobowe, składające się ze studentów I i II st. uczelni wyższych lub szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku udział w konkursie wzięło 10 drużyn. Celem konkursu było zaprojektowanie i wybudowanie wieży z drewna balsowego.  Wymagania, które musiała spełnić wieża, były opisane w regulaminie konkursu.

Wygrywała wieża o największym module wytrzymałości, definiowanym jako iloraz przeniesionego obciążenia modelu siły F [N] do masy m modelu [g].

25. maja odbył się I etap konkursu. Każda z uczestniczących drużyn miała za zadanie wybudować wieżę. Na wykonanie zadania przeznaczono 4 godziny. Materiały do budowy zapewnione przez organizatora konkursu to 4 deski z drewna balsowego, klej uniwersalny do drewna ,,Wikol’’, 2 kartki formatu A4 do sporządzania notatek i 100 szpilek. Ponadto, dopuszczane też było korzystanie z materiałów własnych takich jak nożyki, skalpele, piłki do cięcia drewna, papier ścierny, pilniki, linijki, ekierki, plan konstrukcji, szablony, długopisy i ołówki. Po zakończeniu pracy wieże były przeniesione do miejsca ich składowania na okres schnięcia kleju, czyli 24 godziny. Tego samego dnia odbyło się także głosowanie za pomocą mediów społecznościowych na najładniejszą konstrukcję. Wygrywała wieża, która zdobyła najwięcej polubień. W tej części udało się drużynie z WAT zająć drugie miejsce.

Następnego dnia odbył się II etap konkursu. Każda z drużyn musiała wyjąć szpilki i inne tymczasowe elementy montażowe, a Komisja Konkursowa sprawdzała zgodność wieży z projektem. Po zważeniu każdej z wież rozpoczęto badanie wytrzymałości. Wytrzymałość modelu badana była w Centrum wody SGGW w laboratorium wytrzymałościowym. Drużyna ,,KNS BUDOWNICTWO’’ reprezentująca WAT w składzie Alicja Prokofi, Przemysław Kolk i Maksym Kurylenko, której opiekunem była dr inż. Aneta Brzuzy, zajęła 3 miejsce. Masa wieży przed badaniem wyniosła 167,7 g, a przeniesione obciążenie podczas próby 1572,32N. Obliczony moduł wytrzymałości był równy 9,45N/g.

Udział w konkursie był doskonałym narzędziem do rozwoju naukowego, pozwolił nam zgłębić wiedzę na temat właściwości drewna, jego zastosowań oraz technik konstrukcyjnych. Nabraliśmy doświadczenia praktycznego oraz rozwinęliśmy umiejętności współpracy. Do pracy w zespole potrzebna była nam koordynacja oraz komunikacja. Projektowanie i budowanie wieży wymagało również kreatywności i eksplorowania nowych koncepcji, szczególnie przy optymalizacji modelów konstrukcji oraz ich praktycznym wykonaniu.

Więcej informacji na temat konkursu i działalności KNS Budownictwo znajduje się na stronie:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063573012821

Tekst: Maksym Kurylenko, Przemysław Kolk, Alicja Prokofi
Zdjęcia: Maksym Kurylenko, Przemysław Kolk, Alicja Prokofi

Zobacz zdjęcia na naszym Facebooku WIG.