Konkurs Prac Dyplomowych SGP

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, doktorant Szkoły Doktorskiej WAT, mgr inż. Grzegorz Leszczuk został wyróżniony w kategorii prac magisterskich w ogólnopolskim konkursie prac dyplomowych obronionych na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2019/2020 organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

Praca pt. „Badanie obciążeń hydrosfery lądowej w różnych skalach przestrzennych i czasowych” została napisana pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Kłos.

Praca dyplomowa przedstawia badanie pionowych przemieszczeń skorupy ziemskiej na terenie Europy, które wywoływane są przez zmienne obciążenie wodą zawartą w kontynentach. W pracy przedstawiono porównanie oraz charakterystykę pionowych przemieszczeń skorupy ziemskiej wyznaczonych na podstawie obserwacji misji satelitarnej GRACE (ang. Gravity Recovery and Climate Experiment) oraz przemieszczeń wyznaczonych na podstawie modeli hydrologicznych GLDAS (ang. Global Land Data Assimilation System) i WGHM (ang. WaterGAP Global Hydrological Model).

Do obliczeń wykorzystano m.in. analizę składowych głównych PCA (ang. Principal Component Analysis), co pozwoliło na wyodrębnienie z szeregów czasowych wspólnych sygnałów. Wyniki badań opisanych w pracy wskazują na dodatni, nieliniowy trend na terenie wschodniej Europy, co świadczy o wyraźnych okresach suszy i powodzi oraz o osuszaniu się części rejonów np. wokół Morza Kaspijskiego. Więcej informacji na temat konkursu oraz laureatów można znaleźć na stronie: https://geoforum.pl/news/30335/znamy-najlepsze-prace-dyplomowe-z-zakresu-geodezji-i-kartografii