Samolot Virus SW

Na wyposażeniu bazy naukowo-badawczej Wojskowej Akademii Technicznej (Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Instytutu Optoelektroniki) od kilku dni znajduje się Samolot Virus SW. Fabrycznie nowy samolot nabyty przez WAT został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby prowadzenia badań naukowych. Będą one dotyczyć wspomagania zarządzania kryzysowego o zbieranie, przetwarzanie i analizowanie danych obrazowych.

Przekazanie samolotu Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się 18 czerwca 2021 r. na lotnisku w Milewie. Uczestniczyli w nim m.in. dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski oraz przedstawiciel dystrybutora samolotów PIPISTREL w Polsce.

Nowy Virus SW będzie wykorzystywany przez WAT m.in. w celach pozyskiwania zobrazowań z poziomu lotniczego przy użyciu różnego rodzaju kamer oraz lidarów (opracowanych przez Instytut Optoelektroniki) zabudowanych w specjalnie przygotowanym zasobniku. „Dzięki takiemu doposażeniu samolotu będziemy mogli prowadzić w Wojskowej Akademii Technicznej prace badawcze związane ze wspomaganiem zarządzania kryzysowego o aktualne geodane i produkty opracowane na ich podstawie” – mówi dziekan wydziału płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski. Wraz z dostawą samolotu dostawca przeszkoli, w ramach szkolenia na typ samolotu, pilotów Wojskowej Akademii Technicznej, a mechanicy odbędą szkolenia z zakresu obsługi technicznej.

Zasobnik, w który jest doposażony samolot może być obciążony ładunkiem do 40 kg. Najczęściej montowanym w nim osprzętem są skanery laserowe, kamery hiperspektralne, termowizyjne czy aparaty do wykonywania zdjęć lotniczych. Maksymalna masa startowa samolotu (MTOW) wynosi 600 kg, a dzięki prawie 200 litrowym zbiornikom paliwa, samolot może wykonywać misje trwające nawet kilkanaście godzin.

Na pokładzie samolotu zainstalowano radiostację, transponder Mode-S z ADS-B Out, glass-cockpit Dynon SkyView, dodatkowy alternator, system autopilota, urządzenie antykolizyjne oraz spadochronowy system ratunkowy. Dzięki takiemu wyposażeniu wykonywanie misji będzie bezpieczne i komfortowe.