Baza zdjęć wydziału
Informacje - opłaty
Ogłoszenia - akcje
System Wsparcia
Baza o studentach
Przydatne strony
Baza zdjęć wydziału
Informacje - opłaty
Ogłoszenia - akcje
System Wsparcia
Baza o studentach
Przydatne strony
Na podstawie decyzji Nr 15/RKR/2014 z dnia 27 lutego 2014r. Rektora Wojskowej Akademii Technicznej, oraz uchwały Nr 59/WAT/2014 Senatu Wojskowej Akademii Technicznej z dnia 27 listopada 2014r. czesne za semestr w roku akad. 2014/2015 student jest zobowiązany wnieść jednorazowo przed rozpoczęciem semestru.
czytaj więcej...Informujemy, że studenci i wykładowcy WIG, mogą założyć w CCP swoje konto, spełniając odpowiednie kryteria rejestracji, czyli podać w formularzu rejestracyjnym prawidłowe dane. Cały prawidłowy proces rejestracji został opisany w linku menu POMOC CENTRUM.
czytaj więcej...Od 01.07.2023 roku obowiązuje nowy harmonogram pracy Dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Szczegółowy harmonogram podajemy poniżej.
czytaj więcej...Uwaga studenci, doktoranci, absolwenci.
Komisja Rekrutacyjna programu Erasmus +
Informujemy, że do 26.10.2018 r. w budynku nr 100 w pokoju nr 88 przyjmujemy dokumenty aplikacyjne na wyjazd w ramach programu Erasmus+ na studia w roku w semestrze letnim w roku akademickim 2018/2019 i praktykę w roku akademickim 2018/2019.
Porozumienie zostało zawarte w dniu 16.12.2016 r. w Warszawie pomiędzy: Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego reprezentowaną przez: prof. dr. hab. inż. Adama Stolarskiego - Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, a Wydawnictwem SIGMA-NOT Sp. z o. o., wydawcą miesięcznika Materiały Budowlane, reprezentowanym przez: Krystynę Wiśniewską - Pełnomocnika Zarządu, Redaktor Naczelną miesięcznika Materiały Budowlane w sprawie wzajemnej współpracy.
czytaj więcej...Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa współpracuje z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. W dniu 13.03.2014 odbyło się spotkanie sygnatariuszy umowy ramowej o współpracy między Warszawskim Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa WACETOB i Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji. Spotkaniu przewodniczył Dziekan WIG prof. dr hab. inż. Ireneusz Winnicki. WACETOB reprezentowali: prezes dr inż. Olgierd Sielewicz i dr inż. Tomasz Wojtkiewicz. W dyskusji uczestniczyli również prof. dr hab. inż. Adam Stolarski, dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak – dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej WIG oraz dr hab. inż. Wojciech Dornowski – kierownik Zakładu Inżynierii Wojskowej.
czytaj więcej...10 czerwca 2011r. w siedzibie GEODETY odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie a redakcją miesięcznika. Umowa dotyczy współpracy w zakresie wymiany doświadczeń, a także konsultacji dydaktycznych i naukowych w zakresie szeroko pojętej geodezji i kartografii. Obejmie między innymi popularyzację osiągnięć Wydziału na łamach GEODETY i portalu Geoforum.pl oraz promowanie czasopisma wśród nauczycieli i studentów WAT.
Umowa współpracy pomiędzy Leica Geosystems a Akademią została podpisana w dniu 23.02.2007. Z ramienia Leica podpisywał dyrektor zarządzający - Pan Dariusz Skiba. Na spotkaniu byli: dziekan WIG prof. Ireneusz Winnicki, prodziekan dr hab.inż. Mariusz Figurski oraz Szef Katedry Geodezji dr hab.inż. Andrzej Klewski. Leica Geosystems oferuje szeroki zakres produktów, rozwiązań oraz usług dla wielu różnych branż, w szczególności w zakresie technik pomiarów geodezyjnych, a jednocześnie Akademia zainteresowana jest wdrażaniem tych rozwiązań do procesu dydaktycznego i badawczego.
czytaj więcej...W dziale tym zamieszczane będą ogłoszenia o pracy dla praktykantów, stażystów i specjalistów w dziedzinie budownictwa i geodezji. Osoby prywatne i firmy mogą zamieszczać tutaj swoje ogłoszenia. W tym celu prosi się zainteresowane osoby o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny (+48) 261-83-74-21 z administratorem systemu w dniach roboczych od godz. 9.00-16.00. W treść e-mail należy podać wszelkie niezbędne dane merytoryczne i kontaktowe o ofercie pracy.
czytaj więcej...CYPE, wiodąca hiszpańska firma z 40-letnim doświadczeniem z siedzibą w Alicante, tworząca oprogramowanie dla architektury, inżynierii i budownictwa poszukuje pracowników.
czytaj więcej...STB BUDOWNICTWO jest spółką wykonawczą działającą w ramach grupy firm pod parasolem STB KONCEPT. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów inwestycyjnych sklepów wielkopowierzchniowych oraz parków handlowych.
czytaj więcej...STB BUDOWNICTWO jest spółką wykonawczą działającą w ramach grupy firm pod parasolem STB KONCEPT. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów inwestycyjnych sklepów wielkopowierzchniowych oraz parków handlowych.
czytaj więcej...
![]() |
Dane adresowe: Instytut Inżynierii Lądowej (budynek 57 pok. 110 oraz pok. 121) |
Zakłady Instytutu Inżynierii Lądowej 1. Zakład Budownictwa Ogólnego (ZBO) 2. Zakład Budownictwa Komunikacyjnego (ZBK) 3. Zakład Inżynierii i Infrastruktury Wojskowej (ZIW) 4. Zakład Budownictwa Specjalnego (ZBS)
|
Lista zbiorcza publikacji Instytutu Inżynierii Lądowej Badania Instytutu folder Harmonogram zaliczeń poprawkowych
|
![]() |
![]() |
Dyrektor Instytutu dr hab. inż. Jarosław Siwiński, prof. WAT |
Z-ca dyrektora Instytutu ds. technicznych mjr mgr inż. Paweł Muzolf |
Sekretariat:
Małgorzata Adamczewska; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Elżbieta Oględzińska; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracownicy administracyjni i techniczni:
Stanisław Stefanowski
Jarosław Kowalski
Tadeusz Łuczak
Adam Wątły
Instytut Inżynierii Lądowej powstał 1 października 2019 roku z połączenia dwóch katedr: Katedry Budownictwa Ogólnego i Infrastruktury Wojskowej oraz Katedry Budownictwa Komunikacyjnego i Inżynierii Wojskowej w wyniku reorganizacji struktur Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Instytut składa się z czterech zakładów: Zakładu Budownictwa Ogólnego (ZBO), Zakładu Budownictwa Komunikacyjnego (ZBK), Zakładu Budownictwa Specjalnego (ZBS) oraz Zakładu Inżynierii i Infrastruktury Wojskowej (ZIW). Zadania dydaktyczne i naukowe realizowane w Instytucie są kontynuacją i twórczym rozwijaniem zadań realizowanych wcześniej w katedrach. Protoplastą Instytutu Inżynierii Lądowej był powołany w 1951 roku Fakultet Wojsk Inżynieryjnych, który w 1958 roku przekształcił się w Wydział Inżynieryjno - Saperski. W wyniku kolejnej reorganizacji wydziału, w 1979 roku powstaje Instytut Inżynierii i Komunikacji Wojskowej z płk prof. Tadeuszem Białobrzeskim na czele. Instytut po 1985 roku zredukowano do katedry o tej samej nazwie. Kolejna reorganizacja struktur wydziału ma miejsce w 1994 roku, kiedy na skutek połączenia Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz Wydziału Chemii i Fizyki Technicznej powstaje Wydział Inżynierii Lądowej, Chemii i Fizyki Technicznej. Jedną z komórek organizacyjnych staje się Instytut Inżynierii Wojskowej, który w 2003 roku zmienia nazwę na Instytut Inżynierii Lądowej i Geodezji, w ramach którego działały zakłady: Dróg Mostów i Lotnisk oraz Technologii i Organizacji Budowy. W maju 2006 roku Senat WAT podjął uchwałę o utworzeniu z dniem 1 września tego roku Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. W jego strukturach powstają katedry: Katedra Inżynierii i Komunikacji oraz Katedra Budownictwa, które pozostały w nich do 31.08.2012 roku. W ramach restrukturyzacji Wydziału, z połączenia obu katedr w dniu 1 września 2012 roku powstaje Instytut Inżynierii Lądowej. Od 1 października 2016 roku w wyniku restrukturyzacji Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji ponownie z Instytutu powstają dwie katedry: Katedra Budownictwa Ogólnego i Infrastruktury Wojskowej oraz Katedra Budownictwa Komunikacyjnego i Inżynierii Wojskowej.
Na potrzeby MON prowadzone są jednolite studia magisterskie na kierunku budownictwo w specjalnościach:
- Inżynieria wojskowa,
- Infrastruktura wojskowa.
Studentom cywilnym Instytut Inżynierii Lądowej oferuje studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia na kierunkach:
- Budownictwo,
- Budowa dróg i mostów (tylko I st.).
Instytut prowadzi studia podyplomowe Eksploatacja obiektów infrastruktury wojskowej oraz kursy dokształcające i doskonalące:
- Zarządzanie, utrzymanie i eksploatacja wojskowych bocznic kolejowych oraz wojskowego taboru kolejowego,
- Eksploatacja wojskowej infrastruktury lotniskowej,
- Eksploatacja wojskowej infrastruktury specjalnej,
- Potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- Szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów terytorialnej służby wojskowej w grupie osobowej saperska.
Instytut przygotowany jest do prowadzenia studiów podyplomowych i kursów dokształcających w zakresie:
- organizacji inwestycji budowlanych,
- technologii i organizacji w budownictwie,
- projektowania, budowy i modernizacji dróg kolejowych,
- eksploatacji i osłony technicznej infrastruktury transportowej w sytuacjach kryzysowych,
- dostosowania lotnisk wojskowych do standardów NATO,
- zabezpieczania obiektów budowlanych przed skutkami ataków terrorystycznych.
Instytut Inżynierii Lądowej prowadzi badania związane z:
- problemami technicznymi, technologicznymi i organizacyjnymi projektowania, budowy oraz eksploatacji infrastruktury budowlanej i transportowej,
- problemami przygotowania, projektowania i realizacji przedsięwzięć budowlanych, w tym przede wszystkim infrastruktury obronnej i transportowej,
- procesami wykorzystania mostów i wiaduktów składanych oraz mostów pływających do zabezpieczenia infrastruktury transportowej/komunikacyjnej w sytuacjach kryzysowych,
- analizą oddziaływań wyjątkowych, w tym obciążeń dynamicznych na materiały i elementy konstrukcji budowlanych,
- projektowaniem, budową i eksploatacją komunikacyjnych obiektów inżynieryjnych,
- projektowaniem elementów konstrukcyjnych oraz wyposażenia schronów,
- projektowaniem systemów wentylacyjnych obiektów specjalnych
- kształtowaniem budowli narażonych na wybuch zewnętrzny i wewnętrzny,
- analizą oddziaływania wyjątkowego generowanego atakami terrorystycznymi na elementy konstrukcyjne obiektów budowlanych,
- projektowaniem konstrukcji zabezpieczających przed skutkami ataków terrorystycznych,
- modelowaniem dynamicznych właściwości materiałów i konstrukcji,
- modelowaniem zjawisk falowych w elementach konstrukcyjnych i ośrodkach posadowienia budowli,
- metodami numerycznymi analiz elementów konstrukcyjnych,
- optymalnym projektowaniem konstrukcji i obiektów budowlanych,
- określaniem strumieni ciepła i wilgoci w elementach konstrukcji budynku,
- identyfikacją procesów przenikania, konwekcji i promieniowania ciepła oraz procesów dyfuzji, parowania i absorbcji pary wodnej,
- badaniem nieustalonych procesów wymiany ciepła i wilgoci w budynku,
- stosowaniem kryteriów efektywności energetycznej i finansowej w ocenie przedsięwzięć budowlanych.
- badaniem materiałów budowlanych
Pracownicy Instytutu posiadają uprawnienia konstrukcyjno-budowlane oraz wyburzeniowe, w zakresie projektowania i wykonawstwa obiektów budowlanych bez ograniczeń. Posiadają również uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego w pełnym zakresie oraz uprawnienia inspektora mostowego. Pracownicy Instytutu występują ponadto, jako biegli sądowi, w opiniowaniu na zlecenie sądów, spraw z zakresu budownictwa, a także uczestniczą w pracach komitetów technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Instytut specjalizuje się w wykonywaniu ekspertyz budowlanych i naukowo-technicznych dotyczących:
Zabezpieczenia obiektów
Zabytkowych obiektów budowlanych
Obiektów infrastruktury komunikacyjnej
|
Weryfikacji projektów
Oceny wpływu budowy na obiekty pobliskie
Projekty konstrukcji nawierzchni drogowo - lotniskowych
Projektowanie i realizacja prac rozbiórkowych z użyciem materiałów wybuchowych
Obiekty budowlane
Pracownie Instytutu, wykorzystywane do celów dydaktycznych to:
Pracownie Instytutu, wykorzystywane do celów badawczych to:
Instytut Inżynierii Lądowej w ramach działalności naukowo badawczej współpracuje z: