Baza zdjęć wydziału
Informacje - opłaty
Ogłoszenia - akcje
System Wsparcia
Baza o studentach
Przydatne strony
Baza zdjęć wydziału
Informacje - opłaty
Ogłoszenia - akcje
System Wsparcia
Baza o studentach
Przydatne strony
Na podstawie decyzji Nr 15/RKR/2014 z dnia 27 lutego 2014r. Rektora Wojskowej Akademii Technicznej, oraz uchwały Nr 59/WAT/2014 Senatu Wojskowej Akademii Technicznej z dnia 27 listopada 2014r. czesne za semestr w roku akad. 2014/2015 student jest zobowiązany wnieść jednorazowo przed rozpoczęciem semestru.
czytaj więcej...Informujemy, że studenci i wykładowcy WIG, mogą założyć w CCP swoje konto, spełniając odpowiednie kryteria rejestracji, czyli podać w formularzu rejestracyjnym prawidłowe dane. Cały prawidłowy proces rejestracji został opisany w linku menu POMOC CENTRUM.
czytaj więcej...Od 01.07.2023 roku obowiązuje nowy harmonogram pracy Dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Szczegółowy harmonogram podajemy poniżej.
czytaj więcej...Uwaga studenci, doktoranci, absolwenci.
Komisja Rekrutacyjna programu Erasmus +
Informujemy, że do 26.10.2018 r. w budynku nr 100 w pokoju nr 88 przyjmujemy dokumenty aplikacyjne na wyjazd w ramach programu Erasmus+ na studia w roku w semestrze letnim w roku akademickim 2018/2019 i praktykę w roku akademickim 2018/2019.
Porozumienie zostało zawarte w dniu 16.12.2016 r. w Warszawie pomiędzy: Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego reprezentowaną przez: prof. dr. hab. inż. Adama Stolarskiego - Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, a Wydawnictwem SIGMA-NOT Sp. z o. o., wydawcą miesięcznika Materiały Budowlane, reprezentowanym przez: Krystynę Wiśniewską - Pełnomocnika Zarządu, Redaktor Naczelną miesięcznika Materiały Budowlane w sprawie wzajemnej współpracy.
czytaj więcej...Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa współpracuje z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. W dniu 13.03.2014 odbyło się spotkanie sygnatariuszy umowy ramowej o współpracy między Warszawskim Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa WACETOB i Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji. Spotkaniu przewodniczył Dziekan WIG prof. dr hab. inż. Ireneusz Winnicki. WACETOB reprezentowali: prezes dr inż. Olgierd Sielewicz i dr inż. Tomasz Wojtkiewicz. W dyskusji uczestniczyli również prof. dr hab. inż. Adam Stolarski, dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak – dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej WIG oraz dr hab. inż. Wojciech Dornowski – kierownik Zakładu Inżynierii Wojskowej.
czytaj więcej...10 czerwca 2011r. w siedzibie GEODETY odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie a redakcją miesięcznika. Umowa dotyczy współpracy w zakresie wymiany doświadczeń, a także konsultacji dydaktycznych i naukowych w zakresie szeroko pojętej geodezji i kartografii. Obejmie między innymi popularyzację osiągnięć Wydziału na łamach GEODETY i portalu Geoforum.pl oraz promowanie czasopisma wśród nauczycieli i studentów WAT.
Umowa współpracy pomiędzy Leica Geosystems a Akademią została podpisana w dniu 23.02.2007. Z ramienia Leica podpisywał dyrektor zarządzający - Pan Dariusz Skiba. Na spotkaniu byli: dziekan WIG prof. Ireneusz Winnicki, prodziekan dr hab.inż. Mariusz Figurski oraz Szef Katedry Geodezji dr hab.inż. Andrzej Klewski. Leica Geosystems oferuje szeroki zakres produktów, rozwiązań oraz usług dla wielu różnych branż, w szczególności w zakresie technik pomiarów geodezyjnych, a jednocześnie Akademia zainteresowana jest wdrażaniem tych rozwiązań do procesu dydaktycznego i badawczego.
czytaj więcej...W dziale tym zamieszczane będą ogłoszenia o pracy dla praktykantów, stażystów i specjalistów w dziedzinie budownictwa i geodezji. Osoby prywatne i firmy mogą zamieszczać tutaj swoje ogłoszenia. W tym celu prosi się zainteresowane osoby o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny (+48) 261-83-74-21 z administratorem systemu w dniach roboczych od godz. 9.00-16.00. W treść e-mail należy podać wszelkie niezbędne dane merytoryczne i kontaktowe o ofercie pracy.
czytaj więcej...CYPE, wiodąca hiszpańska firma z 40-letnim doświadczeniem z siedzibą w Alicante, tworząca oprogramowanie dla architektury, inżynierii i budownictwa poszukuje pracowników.
czytaj więcej...STB BUDOWNICTWO jest spółką wykonawczą działającą w ramach grupy firm pod parasolem STB KONCEPT. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów inwestycyjnych sklepów wielkopowierzchniowych oraz parków handlowych.
czytaj więcej...STB BUDOWNICTWO jest spółką wykonawczą działającą w ramach grupy firm pod parasolem STB KONCEPT. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów inwestycyjnych sklepów wielkopowierzchniowych oraz parków handlowych.
czytaj więcej...Z dniem 01.09.2008 utworzone zostało Laboratorium Geodezji zabezpieczające realizacje programu studiów na kierunkach geodezja i kartografia. Wyposażenie laboratorium spełnia wymagania sprawnego prowadzenia ćwiczen i ćwiczen laboratoryjnych dla studentów specjalności: pomiary geodezyjne i systemy informacji terenowej, geoinformatyka i meteorologia. Zaplecze dydaktyczno-techniczne Laboratorium Geodezji stanowią: pracownie, magazyn sprzetu dydaktycznego oraz warsztat.
Ćwiczenia i laboratoria realizowane są w pracowniach należących do poszczególnych zakładów Instytutu Geodezji:
Kierownik: mgr inż. Dorota Latos
Pracownia geodezyjna przeznaczona jest do realizacji wybranych ćwiczeń laboratoryjnych z takich przedmiotów jak geodezyjna technika pomiarowa, geodezyjne pomiary szczegółowe, geodezja inżynieryjna itp. W pracowni znajduje się 8 stanowisk pomiarowych dla 8 zespołów ćwiczących. Stanowiska te są przystosowane do bezpiecznego i stabilnego ustawienia statywów geodezyjnych nad trwale zastabilizowanymi punktami. Pracownia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny (wizualizer, projektor multimedialny, ekran automatyczny). Na ścianach i słupkach laboratoryjnych rozmieszczono 40 tarcz celowniczych z naklejoną folią dalmierczą oraz 20 reperów ściennych i 5 reperów ziemnych.
W wydzielonej części pracowni znajdują się 4 stanowiska do transmisji danych wyposażone w zestawy komputerowe z zainstalowanymi następującymi programami geodezyjnymi: WinKalk, EWMAPA, C-Geo, MapInfo, Sprinter Data Loader. W pracowni znajduje się profesjonalny kolimator firmy Sokkia stosowany do sprawdzania i rektyfikacji instrumentów geodezyjnych (tachimetrów, niwelatorów, teodolitów itp.), jak również baza komparacyjna (testowa) wykorzystywana do wyznaczania poprawki dodawania (stałej dodawania) w tachimetrach elektronicznych.
Pracownia wyposażona jest w TermoHigroBarometr mikroprocesorowy (model THB - 201 L) służący do pomiaru temperatury, ciśnienia atmosferycznego oraz wilgotności względnej powietrza (posiadający świadectwo wzorcowania). Wyposażenie dodatkowe pracowni stanowią: katedra z pulpitem do ustawienia sprzętu audiowizualnego oraz 8 ławek do siedzenia. W celach edukacyjnych i dydaktycznych w pracowni umieszczono przeszkloną gablotę z zabytkowymi instrumentami geodezyjnymi, zaś na ścianach zawieszono prospekty ze współczesnymi, nowoczesnymi instrumentami różnych firm. Pracownia geodezyjna umożliwia wykorzystanie instrumentów geodezyjnych znajdujących się na stanie magazynu geodezyjnego. Są to między innymi: tachimetry elektroniczne Topcon GTS-212, GTS-226, GTS-4, GTS-105N, GPT-3005, niwelatory elektroniczne kodowe Leica Sprinter 150M i 250M oraz Topcon DL-101C, teodolity Zeiss Theo 010, Theo 015, Theo 020; Niwelatory Topcon ATG-4, ATG-2; niwelatory Zeiss Ni 025, Koni 007, pionownik PZL 100.
Opis sali i wyposażenia:
Sala przeznaczona do pracy doktorantów Zakładu Geomatyki Stosowanej. Stanowisko komputerowe do zastosowań graficznych podłączone do wielkoformatowej drukarki przeznaczonej m.in. do drukowania prezentacji wyników badań. Cztery stanowiska komputerowe dla doktorantów Zakładu Geomatyki Stosowanej (podstawowe wyposażenie Pracowni). Na komputerach zainstalowane jest oprogramowanie służące do opracowania i analizy obserwacji GNSS (TBC, RTKLib, gLAB). Każdy z komputerów podłączony jest do sieci, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z klastra komputerowego będącego na wyposażeniu Zakładu Geomatyki Stosowanej. Wyposażenie służące do wykonywania pomiarów GNSS jest dostępne dla użytkowników Pracowni. Znajduje się ono w magazynie (06/58). W sali zapewnione jest bezpośrednie połączenie z Internetem, umożliwiające korzystanie z bazy uczelnianej E-źródła i pracę własną doktorantów.
Opis sali i wyposażenia:
Sala przeznaczona jest do prowadzenia wykładów, ćwiczeń (na specjalności Techniki Kosmiczne i Satelitarne w Geodezji) oraz laboratoriów. 20 stanowisk komputerowych wraz z oprogramowaniem specjalistycznym do przetwarzania obserwacji GNSS (m.in. TGO, G-LAB, RTKlib, TEQC). Wykorzystywane podczas zajęć laboratoryjnych. Bezpośrednie połączenie 20 stanowisk z klastrem komputerowym Fenix w pomieszczeniu 104/58 do prowadzenia prac w środowisku Linux – w grupach laboratoryjnych. Dla doktorantów udostępniane są aplikacje specjalistyczne zaimplementowane na maszynach o dużej mocy obliczeniowej. Wyposażenie służące do wykonywania pomiarów jest dostępne dla użytkowników Pracowni. Znajduje się ono w magazynie (06/58).
Pracownia Systemów Informacji Geograficznej, w której prowadzone są zajęcia laboratoryjne związane z tworzeniem systemów informacji przestrzennej oraz baz danych topograficznych. W pracowni realizowane są prace dotyczące pozyskiwania i przetwarzania danych graficznych i opisowych, integrowania danych opisowych i graficznych pozyskiwanych z różnych źródeł, projektowania i opracowywania systemów informacji geograficznej, terenowych baz danych, tematycznych baz danych, sporządzania cyfrowych opracowań w zakresie analiz przestrzennych (3D), opracowywania, publikowania i aktualizowania opracowań kartograficznych. Pracownia wyposażona jest w stanowiska komputerowe i peryferyjne (skanery, drukarki), jak również niezbędne oprogramowanie (m.in. ArcGIS, MapInfo, WinKalk, MikroMapa, AutoCad, Surfer, SciLab, CGeo, EWMapa, GEO-MAP). Lokalizacja pracowni: budynek 58, p. 13 (20 stanowisk) oraz budynek 53, p. 107 (16 stanowisk).
Pracownia Meteorologii Synoptycznej, w której prowadzone są ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne z przedmiotów: meteorologia synoptyczna, meteorologia operacyjna, mezoskalowe prognozy pogody, meteorologiczne bazy danych, podstawy numerycznego prognozowania pogody, meteorologiczne zabezpieczenie działań bojowych lotnictwa. Pracownia wyposażona jest w komputerowe stacje robocze zapewniające dostęp do światowego systemu wymiany danych meteorologicznych oraz dodatkowo zestawione jest łącze dzierżawione VDSL z Dowództwem Operacyjnym SZRP, umożliwiające wymianę danych operacyjnych służby hydrometeorologicznej (sieć: „WAN METEO – RL”) w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, w pracowni Meteorologii Synoptycznej wykorzystywane jest oprogramowanie specjalistyczne: "System wspomagania synoptyka – Mikołajek-meteo", pozwalające na określanie rzeczywistego stanu warunków meteorologicznych na lotniskach; podgląd, konfigurację i wydruk map przyziemnych oraz map górnych topografii barycznej względnej i bezwzględnej; podgląd i wydruk przekrojów pionowych atmosfery w postaci diagramów aerologicznych; analizę meteorologicznych zobrazowań radarowych oraz satelitarnych, w tym tworzenie animacji obrazujących ruch ech radarowych na zobrazowaniach radarowych oraz ewolucje systemów zachmurzenia na zobrazowaniach satelitarnych. Pracownia wyposażona jest również w przyrządy do cyfrowego przetwarzania i obrazowania grafik analogowych (digitalizer, tablet), rzutnik multimedialny, rzutnik do foliogramów, podświetlarkę do map, tablice poglądowe, schematy specjalistyczne. Lokalizacja pracowni: budynek 53 p.216.
Pracownia Systemów Pomiarowych w Meteorologii, w której realizowane są ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne z przedmiotów: teledetekcyjne badanie atmosfery, meteorologia satelitarna, techniki pomiarów w meteorologii, meteorologia lotnicza, systemy informatyczne w meteorologii, meteorologiczne zabezpieczenie działań lotnictwa. Pracownia wyposażona jest w naziemną stację do bezpośredniego odbioru danych satelitarnych HRIT z satelity MSG-3, zestaw przyrządów do wykonywania bezpośrednich pomiarów elementów meteorologicznych realizowanych w specjalistycznym ogródku pomiarowym oraz automatyczny system pomiarów meteorologicznych MetNet. Do realizacji zajęć poligonowych wykorzystywany jest mobilny system pomiarowy AGAT-20 wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem MetNet.
Pracownia obejmuje dwa stanowiska badawcze. W skład stanowiska badawczego do odbioru i przetwarzania zdjęć satelitarnych wchodzi stacja odbioru i konwersji cyfrowych danych satelitarnych ze stacjonarnym systemem antenowym przeznaczonym do bezpośredniego odbioru danych z satelity MSG-3. Oprogramowanie stacji roboczej stanowiska badawczego zapewnia odbiór, rejestrację i podstawowe przetwarzanie danych satelitarnych z satelity MSG-3 oraz retransmitowanych przez MSG-3 danych z satelitów Meteosat7, GOES11, GOES13, MTSAT1R, MTSAT2 i GTS. Zdjęcia satelitarne odbierane w dwunastu zakresach spektralnych i przetwarzane do postaci obrazów różnicowych oraz kompozycji barwnych umożliwiają m.in. analizę struktur zachmurzenia, niestabilności atmosferycznych, temperatury górnych warstw rejestrowanych obiektów (zachmurzenia, wód, lądu), zawartości wody w środkowej i górnej części troposfery. Dane satelitarne gromadzone są w archiwum utworzonym na macierzach dyskowych, co umożliwia prowadzenie analiz dynamiki atmosfery w dłuższych okresach obserwacyjnych.
W skład stanowiska badawczego do wykonywania bezpośrednich pomiarów meteorologicznych wchodzi stacjonarny automatyczny system pomiarów meteorologicznych MetNet, mobilna stacja pomiarów meteorologicznych AGAT20, stanowisko do analogowych pomiarów meteorologicznych oraz stanowisko do wykonywania pomiarów gradientowych. W kilku miejscach i na różnych wysokościach wykonywane są pomiary temperatury i wilgotności względnej powietrza, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru oraz wysokości opadów atmosferycznych. Rejestrowane dane pomiarowe wykorzystywane są głównie w ramach uczelnianego biura pogody do zabezpieczenia meteorologicznego realizowanego przez studentów specjalności meteorologia. Dane pomiarowe wykorzystywane są również przez studentów kierunku geodezja i kartografia na zajęciach z ćwiczeń terenowych. Lokalizacja pracowni: budynek 53 p. 212.
Magazyn sprzętu geodezyjnego wyposażony jest w niezbędne instrumenty oraz sprzęt do realizacji zadań dydaktycznych. Są to między innymi: tachimetry elektroniczne Topcon GTS-212, GTS-226, GTS-4,GTS-105N, GPT-3005, niwelatory elektroniczne kodowe Leica Sprinter 150M i 250M oraz Topcon DL-101C, teodolity Zeiss Theo 010, Theo 015, Theo 020; Niwelatory Topcon ATG-4, ATG-2; niwelarory Zeiss Ni 025, Koni 007, Pionownik PZL 100 . Lokalizacja magazynu: budynek 58 p.26.
folder REGULAMIN POBIERANIA SPRZĘTU GEODEZYJNEGO
W ramach umożliwienia w pracowni badań w zakresie właściwości cieplnych przegród budowlanych i środowiska wewnętrznego budynku wyposażono ją w rozbudowany miernik klimatu wewnętrznego. W przyszłości planowany jest zakup stanowiska do pomiaru współczynnika przenikania ciepła. Wyposażenie pracowni materiałów budowlanych obejmuje m.in.:
W zakresie fizyki budowli możliwe są badania mikroklimatu wewnętrznego pomieszczeń oraz diagnostyka ścian zewnętrznych pod kątem jakości cieplnej wykonania.
W planowaniu jest wyposażenie w aparaturę do badania parametrów cieplnych przegród budowlanych
W pracowni prowadzone są zajęcia laboratoryjne m. in. z przedmiotów takich jak budownictwo podziemne, budownictwo prefabrykowane, budownictwo specjalne, fakultet, fizyka budowli, konstrukcje budowlane i inżynierskie, konstrukcje drewniane murowe i zespolone, metody komputerowe, metody numeryczne w budownictwie, metody obliczeniowe. W ramach prowadzonych zajęć studenci korzystają z oprogramowania inżynierskiego: pakiet programów ABC, RM-WIN, ROBOT, PAKIET SPECBUD, oprogramowania matematycznego: wxMAXIMA oraz oprogramowania fizyki budowli: ARCADIA THERMO.
Oprogramowanie ABC jest pakietem programów w którym znajdują się cztery moduły obliczeniowe, ABC RAMA służący do modelowania i wymiarowania ustrojów prętowych płaskich wykonanych z dowolnego materiału (tj. drewno, stal żalbet), ABC PŁYTA służący do wymiarowania płyt żelbetowych zarówno na normie PN-B jak również wg Eurokodu 2, ABC TARCZA służący do wymiarowania elementów tarczowych ( ścian o konstrukcji żelbetowej) i ABC OBIEKT służący do modelowania i wymiarowania konstrukcji jako całości, w module tym możliwe jest modelowanie zarówno elementów powłokowych jak i tarczowych współpracujących ze sobą.
Oprogramowanie ROBOT jest uniwersalnym i szybkim systemem obliczeniowym. Zawierającym wyjątkowo efektywne narzędzia siatkowania, możliwość wykorzystania analizy liniowej i nieliniowej oraz szeroka baza narodowych norm wymiarujących, pozwalają na uzyskanie rezultatów obliczeń w bardzo krótkim czasie. W programie wykonać można modele 2D i 3D konstrukcji prętowych (kraty, ramy, ruszty), powierzchniowych (płyty, ściany powłoki) i mieszanych.
Program RM – WIN przeznaczony jest do analizy statycznej i wytrzymałościowej płaskich konstrukcji prętowych o dowolnym ich schemacie statycznym. W skład programu wchodzą moduły obliczeniowe: Moduł RM-STAL-32 do wymiarowania elementów stalowych, Moduł RM-ZELB-32 do wymiarowania elementów żelbetowych, Moduł RM-SPOL-32 do wymiarowania połączeń elementów stalowych, Moduł RM-DREW-32 do wymiarowania elementów drewnianych.
Pakiet SPECBUD to grupa kilkudziesięciu programów przeznaczonych do projektowania elementów i ustrojów budowlanych. Programy SPECBUD są przydatne przede wszystkim w projektowaniu powszechnych obiektów budowlanych, ale mogą także służyć zaawansowanej analizie konstrukcji. Pakiet SPECBUD PN v.11 zawiera 25 programów przeznaczonych do projektowania elementów i ustrojów budowlanych wg norm PN-B. Natomiast Pakiet SPECBUD EN v.11 zawiera aktualnie 5 programów ujętych w trzech grupach: STATYKA EN, DREWNO EN i MURY EN.
Program wxMAXIMA umożliwia nam przeprowadzenie różnego rodzaj działań matematycznych, wśród najważniejszych można wymienić: szereg Taylora, przekształcenie Laplace'a, różniczkowanie i całkowanie symboliczne, upraszczanie wyrażeń algebraicznych, układy równań liniowych, wielomiany, macierze, wykresy 2D i 3D. Aplikacja oferuje konfigurowalną precyzję obliczeń i umożliwia wykonywanie obliczeń metodą różnic skończonych oraz metodą elementów skończonych w sposób analityczny.
ArCADia-TERMO to najpopularniejszy na polskim rynku program przeznaczony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej wymaganych do otrzymania pozwolenia na użytkowanie, a także przy transakcjach najmu oraz sprzedaży budynków lub lokali oraz do obliczeń zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń. Można też wykonywać audyty energetyczne i remontowe głównie dla celów otrzymania premii modernizacyjnej lub remontowej. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, bogatej bazie podpowiedzi użytkownik programu w łatwy i szybki sposób opracowuje konieczne dokumenty zgodnie z wymogami prawnymi.
Na wyposażeniu pracowni znajduje się również ploter wielkoformatowy oraz projektor multimedialny, który umożliwia łatwy przekaz informacji przez osoby prowadzące zajęcia. Zainstalowane oprogramowanie umożliwia modelowanie i wymiarowanie różnego rodzaju konstrukcji. Sala laboratoryjna jest dostępna dla studentów w wyznaczonych terminach również poza zajęciami laboratoryjnymi pod opieką nauczyciela akademickiego odpowiedzialnego za dany przedmiot lub pod opieką kierownika pracowni.
Tematyka badawcza realizowana w pracowni związana jest z:
- badaniem propagacji fal naprężeń w gruntach,
- badaniem elementów konstrukcji ochronnych poddanych działaniu fal uderzeniowych, takich jak drzwi schronowe, zawory przeciwwybuchowe i inne,
- badaniem wpływu dynamiki obiektu na elementy, zespoły i urządzenia stanowiące wyposażenie budowli ochronnych.
Obciążenia dynamiczne, o regulowanych czasach oddziaływania, generowane są wybuchami mieszanin paliwowo-powietrznych, procesami spalania prochów o zmiennych parametrach uziarnienia oraz wybuchami ładunków konwencjonalnych.
Na wyposażeniu pracowni znajdują się między innymi: dwie komory wybuchowe typu RKP-2000, stanowisko do obserwacji procesu zginania belek żelbetowych, stanowisko do badania zaworów przeciwwybuchowych wraz z zaworem przeciwwybuchowym.
|
|
|
Komory wybuchowe typu RKP-2000 | Zawór przeciwwybuchowy przymocowany do króćca komory |
Stanowisko do obserwacji ciągłej procesu zginania belek żelbetowych |
W Pracowni realizowane są zajęcia laboratoryjne z przedmiotów Wytrzymałość Materiałów, Materiały Budowlane oraz badania w ramach prac dyplomowych, doktorskich i innych z zakresu wytrzymałości materiałów budowlanych.
Główne typy badań prowadzonych w pracowni:
- badania niszczące materiałów (betonu, stali, drewna, tworzyw sztucznych itp.),
- badania takich wielkości fizycznych jak wydłużenie, siła, odkształcenie, naprężenie w funkcji czasu,
- badania elementów konstrukcji poddanych rozciąganiu, ściskaniu i zginaniu zgodnie z obowiązującymi normami,
- badania stanu odkształceń i naprężeń, wyznaczenia stałych materiałowych z zastosowaniem techniki tensometrii rezystancyjnej lub ekstensometrów elektronicznych,
- badania przy obciążeniu dynamicznym, pulsacyjnym.
Wyposażenie laboratorium:
|
|
Pracownia Diagnostyki Nawierzchni została uruchomiona w październiku 2011r. Przeznaczona jest do celów dydaktycznych, odbywają się w niej zajęcia dla studentów pierwszego jak i drugiego stopnia zarówno na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. W ramach zajęć studenci zostają zapoznani z podstawowymi badaniami stanu nawierzchni drogowych tj. równość poprzeczna, podłużna, współczynnik tarcia, pomiar tekstury, badanie przyczepności mieszanki mineralno asfaltowej. W dalszym cyklu nauki studenci zapoznają się z metodą projektowania i wytwarzania mieszanek mineralno asfaltowych oraz ich podstawowymi właściwościami mającymi wpływ na stan nawierzchni oraz okres ich eksploatacji. Pracownia Diagnostyki Nawierzchni umożliwia również zapoznanie studentów ze szczegółowymi badaniami asfaltów oraz kruszyw niezbędnych do poprawnego zaprojektowania składu mieszanki mineralno asfaltowej. Na studiach drugiego stopnia odbywają się zajęcia z badania trwałości i jakości mieszanek wytworzonych lub na podstawie próbek pobranych z odwiertów.
W Pracowni Diagnostyki Nawierzchni przygotowane są stanowiska do następujących badań:
- określanie rodzaju gruntów poprzez analizę sitową dla gruntów niespoistych oraz analizę areometryczną dla gruntów spoistych,
- określanie cech fizycznych gruntów, w tym badania makroskopowe, badanie granic konsystencji gruntów spoistych,
- wyznaczanie wskaźnika i stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych,
- wyznaczanie cech mechanicznych gruntów, w tym badanie kąta tarcia wewnętrznego i kohezji w aparacie trójosiowego ściskania oraz w aparacie bezpośredniego ścinania, określenie edometrycznego modułu ściśliwości gruntów w edometrze,określenie wskaźnika filtracji gruntów, wyznaczenie wilgotności optymalnej, określenie wskaźnika nośności gruntu CBR,
- polowe badania geotechniczne, w tym określanie profilu geotechnicznego w otworach badawczych (wiercenia, odkrywki i wykopy badawcze), określanie stanu gruntów za pomocą sondowania sondą SL-10, badanie modułu odkształcalności podłoża gruntowego i nawierzchni aparatem VSS, badanie dynamicznego modułu podłoża gruntowego płytą dynamiczną SL-10.
|
Pracownia mieści się w sali 101/57. W pracowni znajduje się 17 stanowisk komputerowych wyposażonych w specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do prowadzenia zajęć w zakresie kosztorysowania (Norma Expert, Norma Pro Edu) i harmonogramowania (Microsoft Project 2010, Planista BD 2008), analizy ryzyka w przedsięwzięciach budowlanych oraz optymalizacji czasu i kosztów realizacji budowy (Microsoft Excel 2013 z dodatkiem solver). Pracownia dysponuje również autorskimi programami eksperckimi do diagnostyki nawierzchni kolejowych (SOKON, SOHRON, DIMO, UNIP). W pracowni prowadzone są laboratoria z przedmiotów: Organizacja produkcji budowlanej, Zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi, Ekonomika budownictwa, Budowa i eksploatacja dróg kolejowych, Budowa dróg kolejowych, Wspomaganie decyzji i bezpieczeństwo w drogach kolejowych.
|
Treść opisu i charakterystyki pracowni w opracowaniu.
Pracownia Konstrukcji Nawierzchni działa w Katedrze Budownictwa Komunikacyjnego i Inżynierii Wojskowej. Pracownia powstała w wyniku realizacji projektu pt:”Wyposażenie stanowiska laboratoryjnego do wytwarzania polimeru siarkowego” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Priorytet I – Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu, Działanie 1.1 – Wzmocnienie sektora badawczo – rozwojowego. Pracownia przeznaczona jest do prowadzenia prac naukowo - badawczych. W pracowni konstrukcji nawierzchni przeprowadza się badania właściwości fizycznych materiałów przeznaczonych do nawierzchni drogowych oraz lotniskowych. Zakupiony sprzęt umożliwia przeprowadzenie badań wytrzymałościowych betonu cementowego i asfaltowego, wpływu niekorzystnych warunków klimatycznych na trwałość nawierzchni oraz utratę nośności w trakcie eksploatacji nawierzchni drogowej. Wyposażenie pracowni umożliwia prowadzenie badań doświadczalnych na odcinkach drogowych obciążonych ruchem samochodowym. Link do strony PKNWIG