wierzbickiProdziekan ds. nauki i rozwoju Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji


Dr hab. inż. Damian Wierzbicki
 - Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, specjalność: fotogrametria, teledetekcja i systemy informacji geograficznej. Studia ukończone z wyróżnieniem (2012). Doktorat (2015). Uzyskanie stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport (2019). Zatrudniony na stanowisku profesora badawczo-dydaktycznego od 2019 roku. W 2021 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu zastosowania głębokich sieci neuronowych w cyfrowym przetwarzaniu obrazów (Politechnika Warszawska). Obecnie jego zainteresowania naukowe związane są z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w przetwarzaniu optycznych i radarowych zobrazowań satelitarnych.

Dr hab. inż. Damian Wierzbicki jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu prac naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych z listy JCR, publikacji materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych konferencji naukowych związanych z tematyką fotogrametrii, teledetekcji oraz sztucznej inteligencji. Jest również współautorem pierwszej w Polsce książki dotyczącej opracowań fotogrametrycznych z danych obrazowych pozyskanych przez sensory zamontowane na pokładzie bezzałogowych statków powietrznych (2014).

Jest autorem zgłoszenia patentowego (2018) dotyczącego opracowania głowicy wielokamerowej do pozyskiwania danych obrazowych na potrzeby opracowania modeli 3D ulic, lub elewacji budynków. Jest współautorem zgłoszenia patentowego zarejestrowanego pod numerem: P.440503 Koordynator sferyczny do integracji obrazów VIS i TIR na potrzeby obrazowania z niskiego pułapu (2023).

Pełni funkcję kierownika w projekcie badawczym finansowanym przez MON. Ponadto jest wykonawcą w projektach badawczych finansowanych przez NCBiR oraz DNiSW. Jest aktywnym recenzentem w międzynarodowych i polskich czasopismach naukowych o tematyce fotogrametrycznej i teledetekcyjnej. Uczestniczył w dwóch krajowych stażach naukowych (Politechnika Gdańska, POLSA) oraz w jednym zagranicznym (University of Valencia). Był członkiem kilku komitetów naukowych konferencji krajowych.