mmalekDr inż. Marcin Małek ukończył studia o specjalności inżynieria Materiałowa w Wydziale Nowych Technologii i Chemii w Wojskowej Akademii Technicznej w 2011 r. W marcu 2012 r. rozpoczął studia doktoranckie w Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, które ukończył w lutym 2017 r. uzyskując stopień doktora inżyniera w dyscyplinie naukowej Inżynieria Materiałowa.

Dr inż. Marcin Małek prowadził prace teoretyczne i eksperymentalne w zakresie charakterystyki materiałów i wytwarzania mas ceramicznych do uzyskiwania form odlewniczych do procesu odlewania precyzyjnego części turbin lotniczych metodą Brigmana z użyciem nadstopów niklu. Rozwija umiejętności charakterystyki materiałów z wykorzystaniem różnych technik badawczych. W tym zakresie współpracował z wieloma ośrodkami naukowo-badawczymi i firmami m.in.: Pratt & Whitney Rzeszów S.A., Instytut Odlewnictwa, Instytut Lotnictwa, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Rzeszowska oraz Instytut Techniki Budowlanej, Systematycznie poszerza swoją wiedze czynnie uczestnicząc w wykładach i konferencjach poświęconych tematyce inżynierii materiałowej i lądowej.

Rezultaty dotychczasowych badań przedstawił w kilkudziesięciu współautorskich publikacjach zamieszczonych na łamach czasopism krajowych i międzynarodowych. Brał udział w 38 konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Jest także współautorem 6 patentów i 3 zgłoszeń patentowych. Dorobek naukowych dr inż. Marcina Małka został wyróżniony przez Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Dziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej w postaci przyznania zwiększenia stypendium doktoranckiego (4 lata) oraz stypendium dla najlepszych doktorantów (3 lata). Dodatkowo uzyskał trzykrotnie Stypendium Statutowe ze środków statutowych Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej na prowadzenie samodzielnych prac badawczych pt.;

• „Wpływ rodzaju i ilości spoiwa na właściwości technologiczne mas formierskich na bazie węglika krzemu przeznaczonych na budowę form odlewniczych dla przemysłu lotniczego”;
• „Wpływ rodzaju oraz ilości spoiwa na właściwości technologiczne mas formierskich na bazie tlenku itru przeznaczonych na budowę warstw przymodelowych ceramicznych form odlewniczych”;
• „Opracowanie metody wytwarzania proppantów ceramicznych służących do wydobycia gazu z łupków”.

Dr inż. Marcin Małek uczestniczył w realizacji 6 projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz wiele firm przemysłowych w charakterze wykonawcy zadań badawczych. Były to programy: Lider, Inncast, BlueGas, BlueGas2, HiteCast oraz w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (POIG). Od listopada 2016 r. do września 2017 r. dr inż. Marcin Małek pracował na stanowisku specjalisty inżynieryjno-technicznego w Instytucie Techniki Budowlanej w Zakładzie Inżynierii Materiałów Budowlanych, gdzie zajmował się badaniami materiałów budowlanych na potrzeby Europejskich i Krajowych Ocen Technicznych w akredytowanych laboratoriach.

Wykonywał ekspertyzy i opinie techniczne dotyczące wykonania, doboru oraz właściwości materiałów i systemów budowlanych, wykorzystując znajomość przepisów oraz norm Polskich i Europejskich. Przedmiotem Jego badań były systemy ociepleń, ceramiki posadzki oraz obiekty infrastruktury sportowej. Od marca 2017 r. jest członkiem Komisji Technicznej nr 197 Polskiego Komitetu Normalizującego ds. Płytek i Sanitarnych Wyrobów Ceramicznych.

Od października 2017 r. dr inż. Marcin Małek jest zatrudniony jako adiunkt naukowo - dydaktyczny w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. Zajmuje się chemiczną modyfikacją betonów oraz ekologią w budownictwie. Jego zainteresowania skupiają się na badaniach betonów wysokowytrzymałych. Jego głównym celem jest otrzymanie betonów o jak najlepszych parametrach wytrzymałościowych z wykorzystaniem materiałów odpadowych tj. włókien stalowych, włókien z tworzyw sztucznych, szkła recyklingowego, popiołów lotnych i innych substancji odpadowych. W 2018 r. dr inż. Marcin Małek uzyskał Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców przyznane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na okres 3 lat.