Piotr SmarzewskiAbsolwent Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej. W 2008 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie Budownictwo w zakresie Mechaniki konstrukcji betonowych na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej, a w roku 2021 doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie Inżynieria lądowa i transport na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej.

Pracował w Politechnice Lubelskiej, Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Państwowym Uniwersytecie Jana Pawła II i Wojskowej Akademii Technicznej. Jego dorobek naukowy dotyczy głównie betonów wysokowartościowych i ultra - wysokowartościowych, kompozytów cementowych wzmocnionych włóknami, betonów ekologicznych z dodatkami odpadowymi i kompozytów na spoiwach wapienno - cementowych wzmocnionych włóknami naturalnymi.

Jest autorem lub współautorem 143 publikacji. Był kierownikiem projektu badawczo - rozwojowego i głównym wykonawcą w projekcie międzynarodowym, członkiem komitetu organizacyjnego i komitetu naukowego konferencji międzynarodowych, recenzentem artykułów konferencyjnych oraz przewodniczącym sesji naukowej. Jest członkiem Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (LOIIB), Polskiego Towarzystwa Materiałów Kompozytowych (PTMK), Bridge Engineering Institute (BEI), European Structural Integrity Society (ESIS) oraz International Association of Advanced Materials (IAAM). Zrecenzował ponad 270 manuskryptów w renomowanych czasopismach oraz ponad 30 wniosków grantowych i raportów dla NCBR, NCN, NAWA i Fundacji Centrum Innowacji. Jest członkiem rady redakcyjnej czasopism z listy JCR (Materials, Crystals, Advances in Civil Engineering i Frontiers in Materials), redaktorem gościnnym wydań specjalnych w czasopismach Crystals i Materials oraz członkiem rady recenzentów w wydawnictwach MDPI i Frontiers.

Prowadzi zajęcia z przedmiotów ochrona przeciwpożarowa obiektów budowlanych, wytrzymałość materiałów, eksploatacja infrastruktury budowlanej. Przeprowadził ponad 10800 godzin zajęć dydaktycznych oraz wypromował 118 magistrów i 94 inżynierów budownictwa. Był kierownikiem studiów podyplomowych Budownictwo dla Architektów i Instalatorów.

Posiada potwierdzenie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej kierownika budowy i robót w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Był również członkiem grupy roboczej do spraw Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, do spraw minimalizacji wytwarzania odpadów. W ramach współpracy z sektorem gospodarczym wykonał kilka orzeczeń technicznych, opracowań naukowych i opinii sądowych.