jsiwinski1Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, specjalność budownictwo ogólne (2009). W latach 2009-2016 kierownik Pracowni Komputerowych Analiz Konstrukcji, 2016-2019 zastępca kierownika Katedry Budownictwa Ogólnego i Infrastruktury Wojskowej, 2019-2022 kierownik Zakładu Budownictwa Ogólnego, od roku 2023 Dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej. Od roku 2012 posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno - budowlanej. 2014r. - dr nauk technicznych w zakresie mechaniki konstrukcji , Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. 2024r. dr hab. nauk technicznych w zakresie mechaniki konstrukcji. W latach 2009-2015 zatrudniony na stanowisku asystenta, w latach 2016-2024 adiunkta, od lipca 2024 roku zatrudniony na stanowisku profesora WAT.

Zainteresowania naukowe: diagnostyka konstrukcji, metody numeryczne w budownictwie, konstrukcje żelbetowe, budownictwo specjalne, analizy zniszczenia konstrukcji, oddziaływania wybuchowe, komputerowe metody projektowania w budownictwie. Dr hab. inż. Jarosław Siwiński prowadził zajęcia z licznych przedmiotów z przedmiotów Konstrukcje betonowe, Konstrukcje metalowe, Mechanika budowli, Wytrzymałość materiałów, Budownictwo ogólne, Fakultet budownictwo ogólne, Budownictwo specjalne, Komputerowe metody projektowania w budownictwie, Metody obliczeniowe, Metody komputerowe, Metody numeryczne w budownictwie, Nowoczesne techniki komputerowego wspomagania projektowania konstrukcji budynków, Komputerowe projektowanie konstrukcji żelbetowych, Systemy komputerowe w mechanice konstrukcji, Komputerowa analiza konstrukcji budynków w sytuacjach wyjątkowych, Prawo budowlane, Podstawy budownictwa i planowania przestrzennego, Konstrukcje budowlane i inżynierskie, Podstawy architektury, Awarie i naprawy obiektów budowlanych, Identyfikacja obciążeń i układów konstrukcyjnych. Do chwili obecnej przeprowadził zajęcia dydaktyczne w wymiarze kilku tysięcy godzin.

Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jako opiekun Koła Naukowego Studentów Budownictwa w ramach działalności ze studentami osiągnął liczne nagrody i wyróżnienia w zakresie ogólnopolskim jak również międzynarodowym. Czynny udział w konferencjach, konkursach i seminariach był wykorzystywany do promowania i działalności popularyzatorskiej na rzecz Wojskowej Akademii Technicznej. Był promotorem ponad 150 prac dyplomowych. Brał również czynny udział w konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W roku 2012 uzyskał uprawnienia zawodowe do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jest członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (Koło Rzeczoznawców). Doświadczenie zawodowe w znacznym stopniu jest przekazywane studentom wydziału w ramach działalności dydaktycznej, jak również w ramach zajęć pozaobowiązkowych połączonych z działalnością KNS. W swojej karierze wykonał kilkaset opracowań technicznych w tym projektów, ekspertyz, opinii technicznych oraz licznych innych opracowań takich jak np. przeglądy techniczne obiektów, charakterystyki energetyczne, opinie geotechniczne, instrukcje bezpieczeństwa pożarowego.

We wrześniu 2014r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa w specjalności mechanika konstrukcji na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. „Modelowanie mechanizmu zniszczenia budynków obciążonych wybuchowo”. W roku 2015 poszerzał swoje kwalifikacje zawodowe o świadectwa kwalifikacji sieci elektroenergetycznych, cieplnych i gazowych w zakresie eksploatacji i dozoru.

W roku 2024 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie dyscypliny inżynieria lądowa, geodezja i transport w specjalności mechanika konstrukcji na podstawie przedstawionego autoreferatu pt. „Model materiału zastępczego w analizach zniszczenia żelbetowych konstrukcji budowlanych”.