lkruszkaDr nauk technicznych w zakresie mechaniki, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN). Zainteresowania naukowe: dynamiczne badania doświadczalne materiałów i elementów konstrukcyjnych, w tym modeli belek i płyt z wykorzystaniem techniki pręta Hopkinsona w różnych konfiguracjach eksperymentalnych. W okresach grudzień 2016 r. - marzec 2017 r. i listopad - grudzień 2018 r. przebywał w Fraunhofer Ernest Mach Institute (Niemcy) prowadząc badania gruntów budowlanych w trójosiowym stanie naprężenia na unikalnym stanowisku badawczym - pręcie Hopkinsona o dużej średnicy z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego segmentowego pręta uderzeniowego, pod niemonotonicznym obciążeniem uderzeniowym na potrzeby wzmacniania podłoża gruntowego za pomocą mikrowybuchów w ramach prowadzonej współpracy naukowej w tym zakresie z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Był kierownikiem dwóch projektów badawczych Komitetu Badań Naukowych (KBN) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), w tym habilitacyjnego. Kierował trzema pracami badawczymi własnymi w WAT oraz trzema projektami NATO. Był głównym wykonawcą i wykonawcą sześciu projektów badawczych KBN i MNiSW w WAT, Politechnice Poznańskiej, WITU, SGGW i w IPPT PAN. Laureat w 2016 r. nagrody zespołowej I stopnia Ministra Obrony Narodowej w konkursie za najlepszą pracę naukową i wdrożenia z obszaru obronności.

Był stypendystą międzynarodowych programów TEMPUS na Uniwersytecie w Metz (Francja), ERASMUS i ERASMUS+ na Uniwersytetach w Lugano (Szwajcaria), w Bratysławie (Słowacja), w Valenciennes (Francja) i w Uniwersytecie Obrony w Brnie (Czechy) oraz profesorem wizytującym na uniwersytetach w Metz (Francja), Yamaguchi (Japonia) oraz w Niżnym Nowgorodzie i Tomsku (Rosja). Opiekun naukowy doktoranta w ramach programu NAWA. Recenzent dwóch prac doktorskich z uczelni ukraińskiej (Politechnika w Charkowie) i fińskiej (Politechnika w Tampere).

Wygłaszał wykłady z zakresu dynamicznych badań eksperymentalnych materiałów konstrukcyjnych oraz elementów konstrukcji ochronnych na zaproszenie zagranicznych uniwersytetów: w Oksfordzie i w Cambridge (Anglia), w Niżnym Nowgorodzie (Rosja), w Charkowie (Ukraina), w Ningbo (Chiny), w Kongju (Korea Południowa) w Lugano (Szwajcaria), w Tomsku (Rosja) oraz na École Militaire Polytechnique w Algierze (Algieria). Prowadził zajęcia dydaktyczne na Politechnikach Warszawskiej i Poznańskiej. Był kierownikiem kursu specjalistycznego w WAT pt. Realizacja inwestycji w ramach programu National Security Investment Program (NSIP NATO) w Polsce. Był ekspertem w programie NATO DEEP UKR pt. Training system for military infrastructure specialists, oraz wykładowcą na międzyuczelnianych studiach podyplomowych z zakresu inżynierii pożarowej budynków (Politechnika Poznańska i Szkoła Główna Służby Pożarniczej).

Przewodniczył komitetom organizacyjnym międzynarodowych konferencji w Polsce: International Symposium on Impact Engineering (ISIE2010) i Light - Weight Armour for Defence and Security Symposium (LWAG2014). Współprzewodniczący minisympozjum Dynamic Failure and Crashworthiness podczas siódmej międzynarodowej konferencji naukowej Mechanics and Materials in Design (M2D2017) w Portugalii. Członek komitetów naukowych i organizacyjnych wielu międzynarodowych konferencji naukowych.

Jako wybrany członek uczestniczył w latach 2012-2019 w pracach komitetu sterującego międzynarodowego stowarzyszenia naukowego DYMAT promującego dynamiczne badania materiałów konstrukcyjnych i jest oficjalnym członkiem – korespondentem tej organizacji w Polsce. Został wybrany jako associated member of American Society of Civil Engineers (ASCE). Był członkiem Sekcji Mechaniki Ciała Stałego Komitetu Mechaniki PAN, zaś od 2011 r. jest członkiem Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Materiałów Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, a także Komitetu Nauki PZITB. Rzeczoznawca budowlany w zakresie wykonawstwa i projektowania obiektów budowlanych. Posiada licencję II stopnia pracownika zabezpieczeń technicznych obiektów budowlanych oraz uprawnienia biegłego sądowego z zakresu budownictwa, zabytków nieruchomych i zabezpieczeń technicznych obiektów budowlanych oraz eksperta budowlanego MNiSW i rzeczoznawcy MKiDN. Uczestniczył jako rzeczoznawca budowlany podczas realizacji przedsięwzięć budowlanych Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na terenach zamkniętych MON, budowy stadionów na EURO2012 - w Poznaniu i Stadionu Narodowego w Warszawie oraz konstrukcji ochronnych polskich placówek zagranicznych na terenach objętych działaniami wojennymi w Bagdadzie (Irak), Islamabadzie (Pakistan) i Kabulu (Afganistan). Uzyskał uprawnienia tłumacza wojskowego specjalność ogólnowojskowa oraz obserwatora wojskowego ONZ w byłej Jugosławii (UNPROFOR).

Redaktor naczelny czasopisma naukowo-technicznego „Rzeczoznawca” punktowanego wg wykazu MNiE oraz członek rad wydawniczych dwóch międzynarodowych czasopism naukowych: International Journal of Protective Structures i Problems of Strength and Plasticity. Autor i współautor ponad 180 artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach, współautor skryptu akademickiego WAT z zakresu własności statycznych i dynamicznych gruntów oraz dwóch książek wydanych przez Wolters Kluwer z zakresu techniczno-prawnych analiz zagadnień dotyczących umów budowlanych związanych z realizacją przedsięwzięć budowlanych w zamówieniach publicznych. Współredaktor tomów 52 i 60 nt. ochrony infrastruktury krytycznej serii książek „NATO Science for Peace and Security” wydanych przez IOS Press.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnymi Medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz Złotym i Srebrnym Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.