Sekretariat:
tel. 261-83-98-67
Opiekun koła:
tel. 261-83-98-67
Administrator IT:
tel. 261-83-74-21
W dn. 15 maja br. odbyły się XX Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA POLSKA w Kielcach. Jest to największe wydarzenie w Polsce, gdzie spotykają się przedstawiciele branży polskiego, i nie tylko polskiego, budownictwa drogowego. Jest to niebywała okazja dla przedstawicieli firm, aby zaprezentować swoją ofertę, niejednokrotnie jest to miejsce załatwiania interesów.
Jakie znaczenie więc ma to dla studentów? Otóż targi są szansą dla studentów na zdobycie kontaktu z przyszłym pracodawcą, dzięki której otwierają się drzwi do kariery niejednego młodego Polaka. Ponadto na Targach Kielce miał miejsce finał II edycji konkursu „Przyszłość dróg zależy od Ciebie- nie myśl szablonowo”. Ku wielkiemu zaskoczeniu Wojskowa Akademia Techniczna jako jedyna uczelnia w Polsce uczestniczyła w tym finale mając przedstawicielstwo w aż dwóch zespołach. Było to okazją do spróbowania swoich sił przed ważnymi przedstawicielami branży budowlanej.
Jednak zacznijmy od początku. Aby dostać się do finału konkursu studenci pracowali nad znalezieniem innowacyjnego zastosowania produktów, które zostały im przyznane na drodze losowania. Zadanie nie było łatwe, jedna z grup otrzymała miał gumowy, natomiast druga, wszechobecny w budownictwie, piasek o uziarnieniu 0-2mm. Studenci pracowali od początku stycznia do końca kwietnia, kiedy to należało wysłać prace do komisji konkursowej. Opracowanie wymagało wykonania badań, studenci spędzili wiele godzin pracując w laboratorium pod kierownictwem i fachowym wsparciem ze strony mgr inż. Grzegorza Rogojsza.
Grupa, która wylosowała piasek zdecydowała się na stworzenie mieszanki z nieużywanego od wielu lat w budownictwie asfaltu piaskowego, którego krzywą uziarnienia zmodyfikowano grysem szklanym o uziarnieniu 0-4mm. Głównym przeznaczeniem Vitrum Asphalt, tak nazwano nowatorski produkt, były nawierzchnie na ścieżki rowerowe. Produkt wprowadza nową jakość i dużą konkurencyjność w zakresie konstrukcji nawierzchni dróg rowerowych. Charakteryzuje go niska cena, spełnienie stawianych wymagań, oraz wykorzystywanie materiałów z recyklingu. Ponadto produkt nie wpływa niekorzystnie na środowisko. Droga do stworzenia Vitrum Asphalt nie była łatwa i wymagała wielu konsultacji naukowych, gdzie pomocą służyli pracownicy uczelni i nie tylko.
Po dwóch tygodniach oczekiwania otrzymano wyniki. Studenci WIG WAT wykazali się tak wysokim poziomem, że zespół w składzie Marcin Błoński i Mateusz Stefaniak uplasowali się na drugiej pozycji a grupa: Monika Macierzyńska, Patryk Przybylski, Edyta Sobieska, Anna Zalewska, zajęła siódme miejsce zapewniając sobie udział w finale. Opiekunem naukowym obu zespołów był dr inż. Bogdan Wojewódzki. Było to ogromnym zaskoczeniem i sukcesem, jednak należało odpowiednio się przygotować do drugiego etapu, żeby jak najlepiej zaprezentować siebie oraz uczelnię. Finaliści otrzymywali stanowisko na Targach Kielce, gdzie wykorzystując swoją kreatywność musieli ukazać zalety swoich produktów. Należało przygotować prezentację, makietę przedstawiającą zastosowanie produktu oraz plansze zawierającej aspekty pracy badawczej.
W dn. 15 maja komisja konkursowa oceniała stanowiska każdej z siedmiu grup, a o 11:00 nastąpiła inauguracja konferencji „Przyszłość dróg zależy od Ciebie- nie myśl szablonowo”. Następnie wszystkie, z siedmiu zakwalifikowanych zespołów prezentowały swój produkt. Po każdej 15-minutowej prezentacji komisja miała 5 minut na zadawanie pytań. Następnie komisja udała się na narady w celu wyboru zwycięzców a na sali prezentowano problemy z zakresu budownictwa drogowego. O godzinie 15:00 komisja skończyła narady i ogłoszono wyniki.
Studenci z niecierpliwością czekali. Zespół w składzie: Monika Macierzyńska, Patryk Przybylski, Edyta Sobieska, Anna Zalewska uplasował się na III miejscu, co było ogromnym sukcesem i zaskoczeniem. Nikt się nie spodziewał aż tak dobrego wyniku, startując z siódmej pozycji studenci zrobili wielki krok do przodu wyprzedzając aż cztery zespoły. Zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 2000zł. Drugi zespół: Marcin Błoński i Mateusz Stefaniak, nie zajął miejsca na podium, jednak wykazał się niezwykłą pracowitością. Mimo wielu stresów, jakie towarzyszyły konkursowi zadowoleni studenci wrócili do Warszawy.
W imieniu zwycięskiej grupy chcielibyśmy podziękować mgr inż. Grzegorzowi Rogojszowi za okazaną pomoc oraz dr inż. Bogdanowi Wojewódzkiemu za opiekę merytoryczną.