aorychProdziekan ds. studenckich Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji

Pani dr inż Agata Orych w roku 2008 ukończyła Wojskową Akademię Techniczną na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji o specjalności Geoinformatyka, kierunek Geodezja i Kartografia i w tym samym roku rozpoczęła pracę na WAT. Zainteresowania naukowe: teledetekcja, fotografia, interpretacja zobrazowań terenu, teledetekcja hiperspektralna, Traktat Open Skies.

Oprócz prowadzonej pracy dydaktycznej, była wykonawcą czterech projektów naukowych finansowanych ze środków KBN oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Na zlecenie Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON, bierze czynny udział w pracach związanych z rozwojem oraz realizacją Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies) w Polsce i na arenie międzynarodowej. Od 2008r. jest aktywnym członkiem eksperckich grup roboczych pod auspicjami OBWE. Uczestniczy w misjach obserwacyjnych nad terytorium Polski, Rosji, Białorusi oraz Ukrainy, jak również w międzynarodowych certyfikacjach, pełniąc często rolę szefa podzespołów inspektorów. Od 2013r. prowadzi wykłady na corocznym kursie "Open Skies Orientation" w szkole NATO w Oberammergau. Dr inż. Agata Orych jest autorką kilkudziesięciu prac naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach o szerokiej cyrkulacji narodowej oraz międzynarodowej.