XXX Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji odbyło się w dniach od 26.06 do 01.07.2017r. w Chorwackim Zagrzebiu. Jubileuszowe wydarzenie nie mogło odbyć się bez sukcesów studentów z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.

Krzysztof Pepłoński z Koła Naukowego GeoPixel, zajął pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy poster naukowy. Wśród reprezentantów Polski, oprócz studentów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pojawili się również młodzi naukowcy z Krakowa (Uniwersytet Rolniczy oraz Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz z Politechniki Warszawskiej. Ponadto, na spotkaniu znaleźli się uczestnicy z ponad 20 krajów.

IGSM 2017 to cykliczne, prestiżowe wydarzenie organizowane przez studentów odbywające się każdego roku w innym miejscu w Europie. Tegoroczny event miał miejsce w malowniczym Zagrzebiu. Organizatorzy zadbali o bardzo miłą atmosferę oraz o wiele atrakcji w celu promowania  miasta oraz kraju. IGSM 2017 to cykliczne, prestiżowe wydarzenie organizowane przez studentów odbywające się każdego roku w innym miejscu w Europie.

Tegoroczny event miał miejsce w malowniczym Zagrzebiu. Organizatorzy zadbali o bardzo miłą atmosferę oraz o wiele atrakcji w celu promowania  miasta oraz kraju. Jednak najważniejszym aspektem IGSM jest zaprezentowanie przez studentów swoich innowacyjnych pomysłów, które z pewnością będą przyszłością świata geodezji. W Zagrzebiu odbyły się dwie sesje konkursowe w celu wyłonienia najlepszych prac naukowych przygotowanych przez studentów. Pierwszą z nich jest sesja referatowa, w której zwyciężył Igor Ruskovski z Serbii prezentując na temat „Application of GPR technology in detecting heating system pipeline”. Drugą z sesji jest sesja posterowa, która została całkowicie zdominowana przez polskich reprezentantów, ponieważ wystawili oni 7 z 10 wszystkich projektów.

W sesji posterowej bezkonkurencyjnie zwyciężył Krzysztof Pepłoński reprezentujący Koło Naukowe Studentów GeoPixel działające przy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Zaprezentował on plakat pod tytułem „GeodSim: A land surveyor symulator” (pl. GeodSim: Symulator geodety). Jest to autorski projekt aplikacji służący do symulowania czynności wykonywanych w terenie przez geodetę. Krzysztof zaimponował wszystkim uczestnikom nowym podejściem do „nauki”.

Pokazał, że młodzi uczniowie technikum lub studenci, zanim zaczną obcowanie z profesjonalnym i niekiedy bardzo drogim sprzętem geodezyjnym, mogą nabrać nawyków oraz wprawy już w domu. Aplikacja posiada wiele przeróżnych instrumentów oraz przyrządów geodezyjnych odzwierciedlonych w trójwymiarowej grafice komputerowej, dzięki czemu każdy użytkownik może w swoim własnym pokoju poczuć się jakby był w terenie.

Zwycięstwo w sesji posterowej oraz bardzo dobra postawa pozostałych studentów z naszego kraju Zwycięstwo w sesji posterowej oraz bardzo dobra postawa pozostałych studentów z naszego kraju to nie jedyny sukces Polski. Koło Naukowe Geoida z Politechniki Warszawskiej wygrało dominującą przewagą głosów w głosowaniu na gospodarza IGSM 2019. Studenci z PW pokazali zabawną i interesującą prezentację zachęcającą uczestników do głosowania na Warszawę i opłaciło się.

Tegoroczny IGSM to nie jedyny przypadek, w którym reprezentanci z polskich uczelni pokazują swoje umiejętności. W zeszłym roku Paweł Krawczyk i Łukasz Gładysz (WAT) zwyciężyli w sesji posterowej, natomiast Damian Biel okazał się najlepszy w sesji referatowej. Tegoroczny IGSM to nie jedyny przypadek, w którym reprezentanci z polskich uczelni pokazują swoje umiejętności. W zeszłym roku Paweł Krawczyk i Łukasz Gładysz (WAT) zwyciężyli w sesji posterowej, natomiast Damian Biel okazał się najlepszy w sesji referatowej. W przyszłym roku IGSM odbędzie się w Hiszpańskiej Walencji, gdzie z pewnością nie zabraknie sukcesów reprezentantów WIG.

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA IGSM 2017